O‘quvchilarga bepul avtobuslar hududlarda yo‘lga qo‘yildi
Yaqinda o‘tkazilgan yig‘ilishda maktab ta’limi masalalari muhokama qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Asosiy e’tibor olis hududlardagi o‘quvchilarning transport va infratuzilma muammolariga qaratildi. Ma’lum qilinishicha, hozirda 74 mingdan ortiq o‘quvchi 5-7 kilometr uzoqlikdan maktabga qatnayapti.
Bu esa ta’lim sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatib, bolalarning kundalik harakatlanishini murakkablashtirmoqda. Shu sababli, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyat hokimliklari moliyaviy yordam ko‘rsatib, 100 ta maktabda bepul avtobus qatnovini tashkil etdi.
Bu tashabbus o‘quvchilarga maktabga xavfsiz va o‘z vaqtida yetib borish imkonini yaratadi. Shuningdek, Samarqand va Jizzax hokimlari ham bir oy ichida 100 ta maktab uchun shunday xizmatni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda.
Bu amaliyot boshqa hududlar uchun ham namuna bo‘lib, o‘quvchilarning harakatlanishini yengillashtirishga xizmat qiladi. Yig‘ilishda so‘nggi uch yil ichida iqtidorli o‘quvchilar uchun 201 ta ixtisoslashgan maktab tashkil etilgani ma’lum qilindi.
Biroq, 12 ta maktabda qurilish va ta’mirlash ishlari hali tugallanmagan. Tegishli hokimlarga bu ishlarni yil yakuniga qadar yakunlash vazifasi topshirildi.
Bu qaror ta’lim sifatini oshirish, zamonaviy infratuzilma yaratish va o‘quvchilarning ta’limga barqaror qatnovini ta’minlash maqsadida qabul qilindi. Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, transport va infratuzilma sohasidagi samarali tashabbuslar mamlakat bo‘ylab namuna bo‘lib xizmat qilishi kerak.
Mahalliy hokimiyatlar esa bu yo‘nalishda uzoq muddatli rejalarni ishlab chiqishi zarur (manba: zamin.uz).

Ученикам в регионах запущены бесплатные автобусы
На недавно проведённом собрании обсуждались вопросы школьного образования. Об этом сообщил Zamin.uz.
Основное внимание было уделено проблемам транспорта и инфраструктуры для учеников в отдалённых районах. Сообщается, что в настоящее время более 74 тысяч учеников добираются до школы с расстояния 5-7 километров.
Это негативно сказывается на качестве образования и усложняет ежедневные передвижения детей. По этой причине администрации Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей оказали финансовую помощь и организовали бесплатное автобусное сообщение в 100 школах.
Эта инициатива позволяет ученикам безопасно и своевременно добираться до школы. Также главы Самаркандской и Джизакской областей планируют в течение месяца запустить такую же услугу для 100 школ.
Эта практика станет примером для других регионов и будет способствовать облегчению передвижения учеников. На собрании было сообщено, что за последние три года было создано 201 специализированная школа для одарённых учеников.
Однако в 12 школах строительные и ремонтные работы ещё не завершены. Соответствующим властям поручено завершить эти работы до конца года.
Это решение принято с целью повышения качества образования, создания современной инфраструктуры и обеспечения стабильного посещения школ учениками. Как было подчеркнуто на собрании, эффективные инициативы в области транспорта и инфраструктуры должны служить примером по всей стране.