O‘zbekistonda xitoy tili ta’limi kengaytirilmoqda
Yangi qarorga ko‘ra, oliy ta’lim muassasalari, texnikumlar va umumta’lim maktablarida xitoy tili bosqichma-bosqich joriy etiladi. Bu tashabbus mamlakatda malakali kadrlar tayyorlash va zamonaviy texnologiyalarni o‘zlashtirishga xizmat qiladi.
Prezidentning Xitoyga amalga oshirgan tashrifi davomida energetika, geologiya, kimyo, transport, qishloq va suv xo‘jaligi sohalarida qiymati 35 milliard dollarni tashkil etuvchi istiqbolli loyihalar imzolandi. Ushbu loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun yuqori malakali mutaxassislar zarur.
Shu sababli har bir viloyatda ikkitadan “O‘zbekiston–Xitoy ustaxonalari” tashkil etiladi. Bu ustaxonalarda kasb-hunar yo‘nalishlarida amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazilib, ilg‘or texnologiyalar o‘rgatiladi hamda ikki davlat tajribalari uyg‘unlashtiriladi.
Bundan tashqari, xitoy tilini o‘qitish jarayonida yuzdan ortiq til biluvchilar va ko‘ngilli o‘qituvchilar jalb etiladi. Ular mahalliy pedagoglar bilan birgalikda zamonaviy o‘quv dasturlari asosida darslarni olib boradilar.

В Узбекистане расширяется обучение китайскому языку
Согласно новому решению, в высших учебных заведениях, техникумах и общеобразовательных школах поэтапно вводится обучение китайскому языку. Эта инициатива служит подготовке квалифицированных кадров и освоению современных технологий в стране.
Во время визита президента в Китай были подписаны перспективные проекты в сферах энергетики, геологии, химии, транспорта, сельского и водного хозяйства на сумму 35 миллиардов долларов. Для успешной реализации этих проектов необходимы высококвалифицированные специалисты.
По этой причине в каждой области будут созданы по два «Узбекско-китайских мастерских». В этих мастерских будут проводиться практические занятия по профессиональным направлениям, обучаться передовым технологиям и гармонизироваться опыт двух стран.
Кроме того, в процессе обучения китайскому языку будут привлечены более ста знатоков языка и добровольных преподавателей. Они вместе с местными педагогами будут вести занятия на основе современных учебных программ.