2026 yildan pensiya miqdori oldindan hisoblanadi
O‘zbekistonda 2026 yil bahoridan boshlab pensiyani oldindan hisoblash xizmati ishga tushiriladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Pensiya jamg‘armasi ijrochi direktori Murodbek Atajonov ma’lum qildi. Hozirda “Moya pensiya” nomli dastur ustida ish olib borilmoqda.
Ushbu dastur pensiya yoshiga yetmagan fuqarolarga kelajakdagi pensiya miqdorini oldindan bilish imkonini yaratadi. Foydalanuvchi o‘zining PINFL raqamini kiritib, OneID tizimi orqali identifikatsiyadan o‘tadi.
So‘ngra uning ish haqi, ish staji, ta’lim davri, ayollar uchun farzandlar soni va erkaklar uchun harbiy xizmat kabi ma’lumotlari 26 ta idoraning axborot tizimlari bilan bog‘lanadi. Shu asosda pensiya miqdori aniq hisoblab chiqiladi.
Dastur shuningdek, yoshga doir pensiya olish uchun zarur bo‘lgan ish staji yetarlimi, degan savolga ham javob beradi. Agar ish staji yetarli bo‘lmasa, dastur norasmiy ish bozoridan chiqib, rasmiy va yuqori maoshli ishga o‘tishga rag‘batlantiradi.
“Moya pensiya” dasturining dastlabki ishga tushirilishi 2026 yil 1 sentyabrga mo‘ljallangan edi, ammo jarayon tezlashtirilib, 2026 yil aprel-may oylarida ishga tushirilishi rejalashtirilmoqda. 1993 yilda qabul qilingan “Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida”gi qonunga ko‘ra, erkaklar 60 yoshda, kamida 25 yillik ish staji bilan, ayollar esa 55 yoshda, kamida 20 yillik ish staji bilan pensiyaga chiqish huquqiga ega.

С 2026 года размер пенсии будет рассчитываться заранее
В Узбекистане с весны 2026 года будет запущена услуга предварительного расчёта пенсии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил исполнительный директор Пенсионного фонда при Министерстве экономики и финансов Муродбек Атажонов. В настоящее время ведётся работа над программой под названием «Моя пенсия».
Эта программа позволит гражданам, не достигшим пенсионного возраста, заранее узнать размер будущей пенсии. Пользователь вводит свой ПИНФЛ и проходит идентификацию через систему OneID.
Затем его данные о заработной плате, трудовом стаже, периоде обучения, количестве детей для женщин и военной службе для мужчин связываются с информационными системами 26 учреждений. На этой основе точно рассчитывается размер пенсии.
Программа также отвечает на вопрос, достаточно ли трудового стажа для получения пенсии по возрасту. Если стажа недостаточно, программа стимулирует выйти из неофициального рынка труда и перейти на официальную работу с высокой зарплатой.
Первоначальный запуск программы «Моя пенсия» был запланирован на 1 сентября 2026 года, однако процесс ускорен, и запуск планируется на апрель-май 2026 года. Согласно закону «О государственном пенсионном обеспечении граждан», принятому в 1993 году, мужчины имеют право на пенсию в 60 лет при наличии не менее 25 лет трудового стажа, женщины — в 55 лет при наличии не менее 20 лет трудового стажа.
Кроме того, в соответствии с указом Президента от 26 июня 2024 года, с 1 декабря 2026 года онлайн-сервис «Моя пенсия» начнёт предварительный расчёт размера пенсии на основе электронных данных граждан (источник: Spot.uz).