Yurtimizda notarial xizmatlar ko‘rsatish tartiblari bosqichma-bosqich takomillashtirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hukumat qaroriga muvofiq, 2025 yil 1 dekabrdan boshlab fuqarolar uchun bir qator qulayliklar joriy etiladi. Bu o‘zgarishlar zamonaviy axborot texnologiyalari va elektron tizimlardan foydalanish orqali xizmat sifatini oshirish, inson omilining ta’sirini kamaytirish hamda tezkorlikni ta’minlashga qaratilgan.
Eng avvalo, nikoh shartnomalari bilan bog‘liq yangi tartib kuchga kiradi. 2025 yil 1 dekabrdan notariuslar tomonidan tuzilgan nikoh shartnomalarining nusxasi “Notarius” axborot tizimiga majburiy tarzda yuklanadi.
Shu sababli, qog‘oz shaklidagi asl hujjatlarni notariusdan talab qilish amaliyoti bekor qilinadi. Bu o‘zgarish turmush qurish arafasidagi fuqarolar uchun ortiqcha qog‘ozbozlik va vaqt yo‘qotilishini kamaytiradi.
Bundan tashqari, notarial harakatlarni amalga oshirish jarayoni to‘liq qayd etiladi. Audio va videoyozuvlar maxsus elektron qurilmalarda saqlanib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri notarial harakat bilan bog‘lanadi.
Bu esa jarayonlarning shaffofligi va ochiqligini ta’minlaydi. 2026 yil 1 yanvardan boshlab yana bir muhim yangilik joriy etiladi.
Endilikda notariusdan shaxsni tasdiqlovchi hujjatning aslini taqdim etish talab qilinmaydi. Fuqarolarning shaxsi ularning hujjat rekvizitlari asosida axborot texnologiyalari yordamida aniqlanadi.
Shuningdek, biometrik ma’lumotlar — barmoq izi va yuzni tanish texnologiyasi (Face-ID) orqali tekshirish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi. Bu fuqarolar uchun qulaylik yaratib, soxtalik holatlarining oldini oladi.
2026 yil 1 apreldan boshlab ko‘chmas mulkka oid barcha bitimlar yangi tartibda amalga oshiriladi. Ko‘chmas mulk va unga oid ulushlar bilan bog‘liq shartnomalar notarius tomonidan elektron shaklda “Notarius” tizimi orqali davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun yuboriladi.
Shundan so‘ng, ko‘chmas mulk obyekti rasmiy ro‘yxatdan o‘tganidan keyin uning yangi egasi haqidagi ma’lumotlar kommunal xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlarga avtomatik tarzda yetkaziladi. Bu esa ma’lumotlar bazasidagi o‘zgarishlarni tezkor yangilash imkonini beradi.

В нотариальных услугах внедряются электронные системы
В нашей стране постепенно совершенствуются процедуры предоставления нотариальных услуг. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с постановлением правительства, с 1 декабря 2025 года для граждан будут введены ряд удобств. Эти изменения направлены на повышение качества услуг за счёт использования современных информационных технологий и электронных систем, снижение влияния человеческого фактора и обеспечение оперативности.
Прежде всего, вступит в силу новый порядок, связанный с брачными контрактами. С 1 декабря 2025 года копии брачных контрактов, составленных нотариусами, будут обязательно загружаться в информационную систему «Нотариус».
Поэтому практика требования оригиналов документов в бумажном виде у нотариуса будет отменена. Это изменение сократит излишнюю бумажную волокиту и потерю времени для граждан, находящихся на пороге создания семьи.
Кроме того, процесс совершения нотариальных действий будет полностью фиксироваться. Аудио- и видеозаписи будут сохраняться на специальных электронных устройствах и напрямую связаны с нотариальным действием.
Это обеспечит прозрачность и открытость процессов. С 1 января 2026 года будет введено ещё одно важное новшество.
Теперь не потребуется предъявлять нотариусу оригинал документа, удостоверяющего личность. Личность граждан будет определяться с помощью информационных технологий на основе реквизитов их документов.
Также будет внедрена практика проверки биометрических данных — отпечатков пальцев и технологии распознавания лица (Face-ID). Это создаст удобства для граждан и предотвратит случаи подделки.
С 1 апреля 2026 года все сделки с недвижимостью будут осуществляться по новому порядку. Договоры, связанные с недвижимостью и долями в ней, будут направляться нотариусом в электронном виде через систему «Нотариус» для государственной регистрации.
После официальной регистрации объекта недвижимости информация о новом владельце автоматически передаваться коммунальным службам. Это позволит оперативно обновлять изменения в базе данных.
В целом, эти нововведения обеспечат прозрачность, оперативность и широкое применение современных технологий в сфере нотариальных услуг, а также способствуют повышению доверия населения. Источник: zamin.uz