Berlinda O‘zbekiston qovun festivali muvaffaqiyatli o‘tdi
Germaniya poytaxti Berlin shahrida O‘zbekiston elchixonasi tashabbusi bilan “Qovun sayli” nomli bayramona festival o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tadbir Intermarkt JUBY savdo markazi bilan hamkorlikda tashkil etildi. Festivalda mahalliy aholi va Germaniyada yashovchi hamda o‘qiydigan vatandoshlarimiz o‘z oila a’zolari bilan ishtirok etdi.
Sayil ertalabdan boshlab o‘zbek milliy kuy-qo‘shiqlari ostida kechgacha davom etdi. Tadbirda O‘zbekistonning turli navdagi shirin qovun va tarvuzlari nemis iste’molchilari tomonidan katta qiziqish bilan tatib ko‘rildi.
Mehmonlar nafaqat O‘zbekiston mevasi va sabzavotlaridan bahramand bo‘lishdi, balki mamlakatimizdagi gastronomik turizm imkoniyatlari haqida ham ma’lumot oldi. Shuningdek, festivalda milliy matolar va an’anaviy hunarmandchilik buyumlari ko‘rgazmasi ham tashkil etildi.
Bu esa Germaniyaliklar uchun o‘zbek madaniyati va san’ati bilan yaqindan tanishish imkonini yaratdi. “Qovun sayli” tadbiri Intermarkt JUBY savdo markazining faoliyat boshlaganining to‘rt yilligiga to‘g‘ri kelib, ushbu sana ham bayramona tarzda nishonlandi.
Berlin shahrida o‘tkazilgan festival nafaqat o‘zbek qovunlarini keng targ‘ib qildi, balki O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi madaniy va iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qildi. Manba: Dunyo axborot agentligi.

В Берлине успешно прошёл фестиваль узбекских дынь
В столице Германии, Берлине, по инициативе посольства Узбекистана был проведен праздничный фестиваль под названием «Праздник дыни». Об этом сообщает Zamin.uz.
Мероприятие было организовано в сотрудничестве с торговым центром Intermarkt JUBY. В фестивале приняли участие местные жители, а также наши соотечественники, проживающие и обучающиеся в Германии, вместе со своими семьями.
Праздник длился с утра до вечера под сопровождение узбекских национальных песен и мелодий. На мероприятии различные сорта сладких узбекских дынь и арбузов вызвали большой интерес у немецких потребителей.
Гости не только наслаждались фруктами и овощами из Узбекистана, но и получили информацию о возможностях гастрономического туризма в нашей стране. Кроме того, на фестивале была организована выставка национальных тканей и традиционных ремесленных изделий.
Это дало возможность немцам ближе познакомиться с узбекской культурой и искусством. Мероприятие «Праздник дыни» совпало с четвертой годовщиной открытия торгового центра Intermarkt JUBY, которая также была отмечена празднично.
Фестиваль, прошедший в Берлине, не только способствовал широкому продвижению узбекских дынь, но и укрепил культурные и экономические связи между Узбекистаном и Германией. Источник: Информационное агентство «Дунё».