O‘zbek mahsulotlari Buyuk Britaniyada talabga ega
O‘zbekistondan Buyuk Britaniyaga yangi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetkazib berildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Exim Dried Fruits Imporve Group korxonasi tomonidan Londonda faoliyat yuritayotgan Baykoos Foods Ltd kompaniyasiga 2 tonnadan ortiq qovun va uzum taqdim etildi. So‘nggi yillarda o‘zbek mahsulotlari Britaniya bozorida o‘z o‘rnini topib, xaridorlar orasida yuqori sifat va mazasi bilan alohida e’tirof etilmoqda.
2025-yilning birinchi yarmida O‘zbekistondan Buyuk Britaniyaga qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksporti ikki barobarga oshgani qayd etildi. Bu yutuqqa Londonda iyun oyida o‘tkazilgan «O‘zbekiston mahsulotlari» savdo ko‘rgazmasi katta hissa qo‘shdi.
Tadbirda 20 dan ortiq yirik eksportyor kompaniyalar ishtirok etib, Londonning ulgurji bozorlari hamda meva-sabzavot importi bilan shug‘ullanuvchi omborlar faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Shu bilan birga, britaniyalik yirik kompaniyalar bilan dastlabki kelishuvlar amalga oshirildi.
Hozirda O‘zbekistondan Buyuk Britaniyaga 30 dan ortiq turdagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetkazib berilmoqda. Bu ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo aloqalari kuchayib borayotganidan dalolat beradi.
Yaqin kelajakda britaniyalik iste’molchilar stollarida o‘zbek mahsulotlarining soni yanada ko‘payishi kutilmoqda. Manba: zamin.uz

Узбекские товары пользуются спросом в Великобритании
Великобритании поставлены новые сельскохозяйственные продукты из Узбекистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Компания Exim Dried Fruits Imporve Group передала более 2 тонн дыни и винограда компании Baykoos Foods Ltd, работающей в Лондоне. В последние годы узбекская продукция заняла своё место на британском рынке, получая высокую оценку покупателей за качество и вкус.
Отмечено, что в первой половине 2025 года экспорт сельскохозяйственной продукции из Узбекистана в Великобританию увеличился вдвое. Большой вклад в этот успех внесла торговая выставка «Продукты Узбекистана», проведённая в Лондоне в июне.
В мероприятии приняли участие более 20 крупных экспортных компаний, которые ознакомились с деятельностью оптовых рынков Лондона и складов, занимающихся импортом фруктов и овощей. Также были достигнуты предварительные соглашения с крупными британскими компаниями.
В настоящее время в Великобританию из Узбекистана поставляется более 30 видов сельскохозяйственной продукции. Это свидетельствует о растущих торговых связях между двумя странами.
В ближайшем будущем ожидается увеличение количества узбекских продуктов на столах британских потребителей. Источник: zamin.uz