35 ta loyiha uchun qo‘shimcha mablag‘ ajratildi
2025 yilning ikkinchi yarmida o‘tkazilgan «Tashabbusli budjet» loyihasi doirasida dastlab g‘olib bo‘lmagan 35 ta loyiha uchun qo‘shimcha imkoniyat yaratildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy kengashlar tomonidan ko‘rilgan choralar va ajratilgan mablag‘lar yordamida ushbu loyihalar moliyalashtirildi. Xususan, xalq deputatlari tuman va shahar kengashlari qarorlariga asosan mahalliy budjetdan qo‘shimcha 47 milliard 657 million so‘m mablag‘ ajratildi.
Ushbu mablag‘ g‘olib bo‘lmagan, ammo aholining ehtiyojlarini qondirishga muhim bo‘lgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirildi. Natijada yana 35 ta loyiha g‘olib deb topilib, amalga oshirish uchun moliyaviy ta’minot berildi.
Amaldagi tartibga muvofiq, xalq deputatlari kengashlariga mahalliy budjetdagi qo‘shimcha mablag‘larning bir qismini aynan shunday aholi manfaatlariga xizmat qiluvchi loyihalarga yo‘naltirish vakolati berilgan. Bu holat «Tashabbusli budjet» jarayonining samaradorligini oshirishga xizmat qiladi va aholining takliflariga yanada e’tibor qaratish imkonini yaratadi.
Shu bilan birga, dastlab mablag‘ yetishmasligi sababli g‘olib bo‘lmagan, ammo ko‘pchilik tomonidan qo‘llab-quvvatlangan loyihalar hayotga tatbiq etiladi. Eslatib o‘tamiz, 2025 yilgi ikkinchi mavsumda «Tashabbusli budjet» uchun jami 11 milliondan ortiq ovoz berilgan va umumiy qiymati 3,2 trillion so‘mdan oshiq 2 332 ta loyiha g‘olib deb topilgan (manba: zamin.uz).

Для 35 проектов выделены дополнительные средства
Во второй половине 2025 года в рамках проекта «Инициативный бюджет» для 35 проектов, не ставших победителями, были созданы дополнительные возможности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти проекты были профинансированы за счет мер, принятых местными советами, и выделенных средств. В частности, на основании решений районных и городских советов народных депутатов из местного бюджета было выделено дополнительно 47 миллиардов 657 миллионов сумов.
Эти средства были направлены на поддержку проектов, которые не стали победителями, но имели важное значение для удовлетворения потребностей населения. В результате еще 35 проектов были признаны победителями и получили финансовое обеспечение для реализации.
В соответствии с действующим порядком, советам народных депутатов предоставлено право направлять часть дополнительных средств местного бюджета именно на такие проекты, которые служат интересам населения. Это способствует повышению эффективности процесса «Инициативного бюджета» и позволяет уделять больше внимания предложениям жителей.
Кроме того, проекты, которые изначально не стали победителями из-за нехватки средств, но получили поддержку большинства, будут реализованы. Напомним, что во втором сезоне 2025 года за «Инициативный бюджет» было отдано более 11 миллионов голосов, и в общей сложности 2 332 проекта на сумму свыше 3,2 триллиона сумов были признаны победителями (источник: zamin.uz).