Namanganga Mo‘g‘ulistondan 730 bosh Bayat qo‘ylari olib keldi
Namangan viloyatiga Mo‘g‘uliston Respublikasidan 730 bosh “Bayat” naslli qo‘ylar olib kelindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu zot yog‘li qo‘ylar turiga kirib, qattiq iqlim va murakkab tabiiy sharoitlarga moslashish xususiyatiga ega. Ma’lumotlarga ko‘ra, “Bayat” zotining urg‘ochi qo‘ylari 35–40 kilogramm, qo‘chqorlari esa 45–50 kilogrammgacha vaznga ega bo‘ladi.
Bu hayvonlar yuqori sifatli go‘sht va yog‘ mahsulotlarini beradi, shuning uchun chorvachilikda iqtisodiy jihatdan muhim hisoblanadi. Hozircha olib kelingan 730 bosh qo‘y Namangan viloyatining Uychi tumanidagi “Axsi chorva” mas’uliyati cheklangan jamiyatiga topshirildi.
Kelgusida ularning mahalliy sharoitga moslashuvi, parvarishi va ko‘paytirish imkoniyatlari batafsil o‘rganiladi. Umumiy loyiha doirasida Mo‘g‘ulistondan jami 100 ming bosh naslli qo‘y import qilinishi rejalashtirilgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu tashabbus chorvachilikda yangi import-iqlimiy texnologiyalar va innovatsiyalarni joriy etishda muhim ahamiyatga ega bo‘lib, mahalliy iqtisodiyotning rivojlanishiga katta hissa qo‘shadi. Shu bilan birga, “Bayat” qo‘ylari nafaqat mahsuldorlikni oshiradi, balki Namangan aholisi uchun yangi iqtisodiy imkoniyatlar va ish o‘rinlari yaratishda ham muhim rol o‘ynaydi.

В Наманган из Монголии привезли 730 голов овец породы Баята
В Наманганскую область из Монголии было привезено 730 голов овец породы «Баяат». Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта порода относится к жирнохвостым овцам и обладает способностью адаптироваться к суровому климату и сложным природным условиям. По данным, самки породы «Баяат» весят от 35 до 40 килограммов, а бараны — от 45 до 50 килограммов.
Эти животные дают высококачественное мясо и жир, поэтому имеют экономическое значение в животноводстве. Пока что привезённые 730 голов овец были переданы обществу с ограниченной ответственностью «Ахси чорва» в Уйчинском районе Наманганской области.
В дальнейшем будет подробно изучаться их адаптация к местным условиям, уход и возможности размножения. В рамках общего проекта планируется импортировать из Монголии в общей сложности 100 тысяч голов племенных овец.
По словам специалистов, эта инициатива имеет важное значение для внедрения новых импортных климатических технологий и инноваций в животноводстве, а также внесёт значительный вклад в развитие местной экономики. Кроме того, овцы породы «Баяат» не только повысят продуктивность, но и сыграют важную роль в создании новых экономических возможностей и рабочих мест для населения Намангана.
Ожидается, что данный проект будет способствовать дальнейшему развитию животноводства в области. Источник: zamin.uz.