Mirziyoyev va Qatar Amiri strategik hamkorlikni mustahkamladi
2023-yil 12-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qatar Davlati Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy bilan telefon orqali muhim muloqot o‘tkazdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Suhbat davomida ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash va rivojlantirish masalalari batafsil muhokama qilindi. Muloqot boshida Prezident Mirziyoyev yaqinda Isroil tomonidan Qatar poytaxti Doxa shahriga uyushtirilgan raketa zarbalarini qattiq qoraladi.
Bu harakatlar Qatarning mustaqilligi va suverenitetiga tahdid soluvchi, shuningdek, xalqaro huquq qoidalari va Birlashgan Millatlar Tashkiloti Nizomiga zid ekanligi ta’kidlandi. O‘zbekiston rahbari xalqaro munosabatlarda kuch ishlatishga qarshi ekanligini, Yaqin Sharqdagi vaziyatning yanada keskinlashuviga yo‘l qo‘ymaslik zarurligini bildirdi.
Shu munosabat bilan Prezident Mirziyoyev Qatar tashabbusi bilan chaqirilayotgan navbatdan tashqari arab-islom sammitining samarali va natijali o‘tishini tiladi. Qatar Amiri esa o‘zaro birdamlik, qo‘llab-quvvatlash va diplomatik hamkorlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Suhbat davomida ikki davlat o‘rtasida siyosiy muloqotni davom ettirish, yetakchi kompaniyalar o‘rtasida qo‘shma investitsiya va kooperatsiya loyihalarini rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi. Bu hamkorlik ikki tomon uchun iqtisodiy va siyosiy jihatdan muhim ekanligi qayd etildi.
O‘zbekiston va Qatar rahbarlari o‘zaro muloqotni kengaytirish hamda mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash yo‘lida hamkorlikni kuchaytirishga tayyor ekanliklarini tasdiqlashdi. Manba: zamin.uz

Мирзиёев и эмир Катара укрепили стратегическое сотрудничество
12 сентября 2023 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл важный телефонный разговор с эмиром Государства Катар шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе беседы подробно обсуждались вопросы дальнейшего укрепления и развития стратегического партнерства и многостороннего сотрудничества между двумя странами. В начале разговора Президент Мирзиёев решительно осудил недавние ракетные удары Израиля по столице Катара — городу Дохе.
Было подчеркнуто, что эти действия представляют угрозу независимости и суверенитету Катара, а также противоречат нормам международного права и Уставу Организации Объединённых Наций. Глава Узбекистана заявил о своей позиции против применения силы в международных отношениях и необходимости не допускать дальнейшей эскалации ситуации на Ближнем Востоке.
В этой связи Президент Мирзиёев пожелал эффективного и результативного проведения внеочередного арабо-исламского саммита, созываемого по инициативе Катара. Эмир Катара выразил благодарность за взаимную солидарность, поддержку и дипломатическое сотрудничество.
В ходе беседы также обсуждались вопросы продолжения политического диалога между двумя странами, развития совместных инвестиционных и кооперационных проектов между ведущими компаниями. Было отмечено, что это сотрудничество имеет важное экономическое и политическое значение для обеих сторон.
Лидеры Узбекистана и Катара подтвердили готовность расширять взаимный диалог и усиливать сотрудничество в обеспечении региональной безопасности. Источник: zamin.uz