Toshkent shahridagi talabalar turar joylari bilan bog‘liq muammolar ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilinmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shu sababli Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ushbu masalaga aniqlik kiritish maqsadida rasmiy bayonot berdi. Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, talabalarni turar joyga joylashtirish jarayoni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 14-avgustdagi 376-son qarori bilan tasdiqlangan ma’muriy reglament asosida amalga oshirilmoqda.
Bu jarayon to‘liq qonunchilik talablariga muvofiq va rasmiy tartibda yuritiladi. 2024/2025 o‘quv yilidan boshlab barcha kurs talabalari yotoqxonaga joylashish uchun arizalarni faqat onlayn tarzda topshirishlari mumkin.
Talabalar Davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali murojaat qilishadi. 2025-yil 12 sentyabr holatiga ko‘ra, jami 63 804 ta ariza qabul qilingan bo‘lib, ulardan 40 265 nafar talaba uchun yo‘llanmalar avtomatik ravishda shakllantirilgan, 21 767 nafar talaba esa navbatda turibdi.
Vazirlik ta’kidicha, arizalarning “jarayonda” bo‘lishi kechiktirish emas, balki reglamentga muvofiq navbat shakllanganini bildiradi. O‘rinlar bosqichma-bosqich taqsimlanadi va birinchi navbatda ijtimoiy himoyaga muhtoj talabalar uchun ustuvorlik beriladi.
Arizalarni ko‘rib chiqish tartibiga ko‘ra, agar yotoqxonada bo‘sh o‘rin mavjud bo‘lsa, yo‘llanma avtomatik tarzda beriladi. Agar bo‘sh o‘rin bo‘lmasa, talaba navbatga qo‘yiladi va bu haqda xabarnoma oladi.
Bo‘sh o‘rin paydo bo‘lganda navbatdagi talabalar joylashtiriladi. Shuningdek, Hukumatning 2021-yil 24-sentyabrdagi 605-son qaroriga muvofiq, yotoqxona bilan qamrab olinmagan va ijara asosida yashovchi talabalar uchun ijara to‘lovining 50 foizi davlat byudjeti hisobidan qoplab beriladi.
Toshkent shahrida bu miqdor bazaviy hisoblash miqdorining to‘liq miqdori, ya’ni hozirda 412 ming so‘mni tashkil etadi, boshqa hududlarda esa yarim miqdor, ya’ni 206 ming so‘m belgilangan. Shu sababli talabalarni yotoqxonaga joylashtirish va ijara xarajatlarini qoplash jarayonlari qonunchilikda belgilangan tartib va bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.
Bu esa talabalarning huquqiy va ijtimoiy kafolatlarini ta’minlab, ularning yashash sharoitlarini yaxshilashga xizmat qiladi. Manba: Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi rasmiy bayonoti.

В Ташкенте урегулировано размещение студентов в общежитиях
Проблемы, связанные с размещением студентов в Ташкенте, широко обсуждаются в социальных сетях. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с этим Министерство высшего образования, науки и инноваций выступило с официальным заявлением для разъяснения данного вопроса. По данным министерства, процесс размещения студентов в общежитиях осуществляется на основании административного регламента, утверждённого постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 376 от 14 августа 2023 года.
Этот процесс полностью соответствует требованиям законодательства и ведётся в официальном порядке. Начиная с учебного года 2024/2025, все курсанты могут подавать заявления на размещение в общежитии только в онлайн-формате.
Студенты обращаются через Центры государственных услуг или Единый интерактивный портал государственных услуг. По состоянию на 12 сентября 2025 года было принято всего 63 804 заявления, из которых для 40 265 студентов направления сформированы автоматически, а 21 767 студентов находятся в очереди.
Министерство подчёркивает, что статус заявлений «в процессе» не означает задержку, а свидетельствует о формировании очереди согласно регламенту. Места распределяются поэтапно, при этом приоритет отдаётся студентам, нуждающимся в социальной защите.
Согласно порядку рассмотрения заявлений, если в общежитии есть свободное место, направление выдается автоматически. Если свободных мест нет, студент ставится в очередь и получает уведомление об этом.
Когда появляются свободные места, студенты из очереди размещаются. Кроме того, в соответствии с постановлением Правительства № 605 от 24 сентября 2021 года, для студентов, не охваченных общежитием и проживающих на условиях аренды, 50% арендной платы компенсируется из государственного бюджета.
В Ташкенте эта сумма составляет полную базовую расчетную величину, то есть в настоящее время 412 тысяч сумов, в других регионах — половину этой суммы, то есть 206 тысяч сумов. Поэтому процессы размещения студентов в общежитиях и компенсации арендных расходов осуществляются в порядке и поэтапно, установленным законодательством.
Это обеспечивает правовые и социальные гарантии студентов и способствует улучшению их условий проживания. Источник: официальное заявление Министерства высшего образования, науки и инноваций.