Toshkentda havo sifati yaxshilanishi uchun chora ko‘rildi
Ekologiya vazirligi matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, 2025-yilning dastlabki sakkiz oyida Toshkent shahrida atmosfera havosining sifatini yaxshilash va havoni sog‘lom saqlash maqsadida bir qator samarali chora-tadbirlar amalga oshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yanvardan avgustgacha bo‘lgan davrda 1452 ta obyekt tekshiruvdan o‘tkazilib, 174 ta tungi reyd tadbirlari tashkil etildi. Ushbu tekshiruvlar davomida 281 ta qonun buzilish holati aniqlanib, 154 nafar shaxsga ma’muriy bayonnoma berildi.
Shuningdek, 20 ta korxona faoliyati vaqtincha to‘xtatish uchun sudga murojaat qilindi va 179 ta qonun buzilishi bartaraf etildi. Bu davrda 11 ta zamonaviy qozon uskunasi, 19 ta samarali filtr hamda 12 ta changni tozalash apparatlari o‘rnatildi.
Ushbu chora-tadbirlar korxonalarning atrof-muhitga salbiy ta’sirini kamaytirishga hamda hududlarda havo sifatini yaxshilashga qaratilgan. Bundan tashqari, 2025-yilda yirik qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi va boshqa 1-2 toifa korxonalar tomonidan 200 ming tup daraxt va buta ko‘chatlari ekilishi rejalashtirilgan.

В Ташкенте приняты меры для улучшения качества воздуха
По информации пресс-службы Министерства экологии, в первые восемь месяцев 2025 года в городе Ташкенте были реализованы ряд эффективных мер по улучшению качества атмосферного воздуха и сохранению его здоровья. Об этом сообщает Zamin.uz.
С января по август было проверено 1452 объекта, организовано 174 ночных рейда. В ходе этих проверок выявлено 281 нарушение закона, 154 лица получили административные протоколы.
Кроме того, в суд было подано заявление о временной приостановке деятельности 20 предприятий, устранено 179 нарушений закона. За этот период установлено 11 современных котлов, 19 эффективных фильтров и 12 аппаратов для очистки пыли.
Эти меры направлены на снижение негативного воздействия предприятий на окружающую среду и улучшение качества воздуха в регионах. Кроме того, в 2025 году планируется посадить 200 тысяч саженцев деревьев и кустарников крупными производителями строительных материалов и другими предприятиями 1-2 категории.
Эти работы служат не только озеленению города, но и обеспечению экологической устойчивости. В первом этапе месячника «Чистый воздух», который проводится ежегодно в два этапа с 10 апреля по 10 мая, в Ташкенте было проверено 40 050 транспортных средств.
По результатам проверки у 586 транспортных средств выявлено превышение нормы вредных газов, выбрасываемых в атмосферу, и недостатки были устранены в установленном порядке. Благодаря этим мерам удалось предотвратить выброс 4,7 тысячи тонн вредных отходов в атмосферу.