Yoshlar xalqaro sertifikatlarni ommaviy olmoqda
O‘zbekistonda ta’lim sohasidagi islohotlar va yoshlarga berilayotgan imkoniyatlar o‘z samarasini bermoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentning ta’kidlashicha, har yili minglab maktab o‘quvchilari va yoshlar xorijiy tillar hamda turli fanlar bo‘yicha xalqaro sertifikatlar olmoqda. Masalan, 2016 yilgacha butun mamlakatda jami ikki ming nafargina o‘quvchi xalqaro sertifikatga ega bo‘lgan bo‘lsa, o‘tgan yilning o‘zida faqat xorijiy tillar bo‘yicha 150 mingdan ortiq yoshlar sertifikat oldi.
Ushbu raqam mamlakatdagi ta’lim tizimining rivojlanishi va yoshlarning mehnatsevarligi natijasidir. Shuningdek, endilikda xalqaro sertifikatlar maktabdagi yakuniy imtihonlarda ham hisobga olinadi.
Bu yoshlar uchun qo‘shimcha imkoniyat yaratib, ularning mehnati va intilishlariga munosib baho beradi. Yig‘ilishda ta’lim sohasida alohida yutuqlarga erishgan yoshlar ham ta’kidlandi.
Jumladan, Kogonlik iqtidorli qizaloq Billura Ikramova Buyuk Britaniyaning Reding universitetini muvaffaqiyatli tamomlab, yirik kompaniyalarning takliflarini rad etib, o‘z Vatanida Romitan tumanidagi chekka maktabda ingliz tilidan dars bermoqda. Bundan tashqari, Oxford universiteti doktoranti Nodira Nabiyeva eshitish qobiliyati cheklangan o‘quvchilar uchun ingliz tilini o‘rgatishning innovatsion metodikasini ishlab chiqdi.
Germaniya va Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi nufuzli oliygohlar professorlari ham ushbu metodikadan foydalanmoqda. Prezident bu yutuqni milliy ta’lim tizimi uchun muhim deb baholadi.
Davlat rahbari ta’limga bo‘lgan e’tiborini yana bir bor ta’kidlab, iste’dodli va sadoqatli o‘qituvchilar safini kengaytirish va ularga barcha sharoitlarni yaratishga tayyorligini bildirdi (Manba: zamin.uz).

Молодёжь массово получает международные сертификаты
В Узбекистане реформы в сфере образования и предоставляемые молодёжи возможности приносят свои плоды. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам президента, ежегодно тысячи школьников и молодёжи получают международные сертификаты по иностранным языкам и различным предметам. Например, до 2016 года всего две тысячи учащихся по всей стране имели международные сертификаты, тогда как только за прошлый год более 150 тысяч молодых людей получили сертификаты по иностранным языкам.
Эти цифры являются результатом развития системы образования в стране и трудолюбия молодёжи. Кроме того, теперь международные сертификаты учитываются при итоговых школьных экзаменах.
Это создаёт дополнительные возможности для молодёжи и справедливо оценивает их труд и стремления. На собрании также были отмечены молодые люди, добившиеся особых успехов в сфере образования.
В частности, талантливая девушка из Когонского района Биллура Икрамова успешно окончила Университет Рединга в Великобритании, отказалась от предложений крупных компаний и преподаёт английский язык в отдалённой школе Ромитанского района в своей Родине. Кроме того, аспирантка Оксфордского университета Нодира Набиева разработала инновационную методику обучения английскому языку для учащихся с ограниченными слуховыми возможностями.
Профессора престижных университетов Германии и Соединённых Штатов Америки также используют эту методику. Президент оценил это достижение как важное для национальной системы образования.
Глава государства вновь подчеркнул своё внимание к образованию, выразил готовность расширять ряды талантливых и преданных учителей и создавать для них все необходимые условия (Источник: zamin.uz).