Prezident so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda maktab o‘quvchilari orasida xorijiy tillar va turli fanlar bo‘yicha xalqaro darajadagi sertifikatlarni qo‘lga kiritayotgan yoshlar soni sezilarli darajada oshgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2016-yilgacha bunday sertifikatga ega bo‘lgan o‘quvchilar soni atigi 2 ming nafar bo‘lsa, o‘tgan yili faqat xorijiy tillar bo‘yicha 150 ming nafar yoshlar xalqaro sertifikatga ega bo‘lgan. Endilikda ushbu sertifikatlar maktabdagi yakuniy imtihonlarda rasmiy ravishda tan olinishi belgilandi.
Prezident nutqida yosh avlodning namunaviy vakillariga alohida e’tibor qaratdi. Ular orasida Kogon shahridan bo‘lgan Billura Ikramova ham bor.
Billura Buyuk Britaniyaning Reding universitetini muvaffaqiyatli tamomlab, yirik tashkilotlarning takliflarini rad etgan va hozirda Romitan qishlog‘idagi maktabda ingliz tilidan dars bermoqda. Shuningdek, Oksford universiteti doktoranti Nodira Nabiyeva eshitish qobiliyati cheklangan o‘quvchilarga ingliz tilini o‘rgatish uchun yangi metodika ishlab chiqqan.
Bu usul Germaniya va Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi nufuzli oliygohlarda ham qo‘llanilmoqda. Prezident ta’kidlashicha, uning eng asosiy maqsadi ta’limga katta e’tibor qaratish va iste’dodli, sadoqatli yosh muallimlar safini kengaytirishdir.
Buning uchun barcha zarur sharoitlarni yaratishga tayyor ekanligini bildirdi. Shu bilan birga, mamlakat rahbari ta’limni milliy taraqqiyotning eng muhim ustuni sifatida ko‘rishini yana bir bor tasdiqladi.

Международные сертификаты официально признаны в школах
По словам Президента, за последние годы значительно увеличилось количество молодых людей среди школьников, получающих международные сертификаты по иностранным языкам и различным предметам. Об этом сообщает Zamin.uz.
До 2016 года количество учащихся, имевших такие сертификаты, составляло всего 2 тысячи человек, а в прошлом году только по иностранным языкам 150 тысяч молодых людей получили международные сертификаты. Теперь эти сертификаты официально признаются на итоговых экзаменах в школах.
В своей речи Президент уделил особое внимание образцовым представителям молодого поколения. Среди них есть и Биллура Икрамова из города Когон.
Биллура успешно окончила Университет Рединга в Великобритании, отказалась от предложений крупных организаций и в настоящее время преподаёт английский язык в школе в селе Ромитан. Также аспирантка Оксфордского университета Нодира Набиева разработала новую методику преподавания английского языка учащимся с ограниченными возможностями слуха.
Этот метод применяется также в престижных вузах Германии и Соединённых Штатов Америки. По словам Президента, его главная цель — уделять большое внимание образованию и расширять ряды талантливых и преданных своему делу молодых учителей.
Он заявил о готовности создать все необходимые условия для этого. Кроме того, глава государства ещё раз подтвердил, что рассматривает образование как важнейший столп национального развития.