Mirziyoyev Chimyon kurortining ishga tushishini ko‘zdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida barpo etilayotgan yangi turizm majmuasi — “Chimyon” umummavsumiy xalqaro kurorti bilan yaqindan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi yillarda hududda infratuzilma izchil rivojlantirilib, yilning to‘rt faslida ham qulay sayohat sharoitlari yaratildi. Amirsoy, Chinorkent va Chorvoq darvozasi kabi yirik turizm markazlari ishga tushirilib, zamonaviy mehmonxonalar va dam olish maskanlari faoliyat boshladi.
Endilikda bu qatorga Fransiyaning “MND” kompaniyasi bilan hamkorlikda qurilayotgan “Chimyon” kurorti ham qo‘shilmoqda. Loyiha uchun 1278 gektar maydon ajratilgan.
Loyiha doirasida mehmonxonalar, shuningdek, dengiz sathidan 3300 metr balandlikda osma yo‘l qurilishi rejalashtirilgan. Bu yilning har faslida turizmni rivojlantirish imkonini beradi.
Qishda chang‘i va snoubord sporti, boshqa mavsumlarda tog‘ sayyohligi va ko‘ngilochar dam olish imkoniyatlari taqdim etiladi. Davlat rahbari hududdagi mehmonxona, restoran va savdo obyektlarini ko‘zdan kechirdi.
Xususan, 6 qavatli zamonaviy mehmonxona 320 nafar sayyohni qabul qilish imkoniyatiga ega bo‘lib, yil davomida o‘rtacha 45 ming turistga xizmat ko‘rsatishi kutilmoqda. Ushbu mehmonxona “Wyndham” brendi bilan hamkorlikda boshqariladi, bu esa xizmat sifatini oshirish va mamlakat turizmining xalqaro nufuzini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Mehmonxona noyabr oyida ishga tushirilishi rejalashtirilmoqda. Hududda shuningdek, 7 va 5 qavatli apart-otellar, 7 qavatli mehmonxona hamda 2 qavatli restoran qurilgan.
Bu majmualarda xalqaro standartlar asosida xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, yillik 54 mingdan ziyod sayyohni qabul qilish mo‘ljallangan. Ushbu loyihalar doirasida kamida 100 yangi ish o‘rni yaratiladi.
Ayni paytda 6 ta chalet qurilishi davom etmoqda. Bundan tashqari, 300 ta avtomashina sig‘imiga mo‘ljallangan turar joy maydoni tashkil etilgan.
Uning birinchi qavatida restoran, bolalar maydonchasi va savdo markazi mavjud bo‘lib, sayyohlar uchun keng imkoniyatlar yaratadi. “Chimyon” kurorti faoliyatga kirishi natijasida minglab yangi ish o‘rinlari ochilib, mahalliy aholi uchun barqaror daromad manbai yaratiladi.
Turistlarga eng zamonaviy xizmatlar taqdim etilar ekan, mamlakatga tashrif buyuruvchi mehmonlar soni sezilarli darajada ortadi. Shuningdek, turizm sohasi boshqa tarmoqlar bilan uyg‘un rivojlanmoqda.
Savdo, xizmat ko‘rsatish va transport harakatining ko‘payishi hududning iqtisodiy holatini yaxshilamoqda. Shu maqsadda avtomobil yo‘lida uzunligi 1450 metr bo‘lgan tunnel, ikki ko‘prik va piyodalar yo‘laklari ham qurildi.
Bu yo‘l tog‘ kurortlariga borish masofasini qisqartiradi, xavfsizlikni oshiradi hamda soatiga 500 dan ortiq avtomashinaning qulay harakatlanishini ta’minlaydi. Prezident Shavkat Mirziyoyev infratuzilma loyihalarining nafaqat turizm salohiyatini oshirish, balki tabiat musaffoligini saqlash va sayyohlarning ekologik madaniyatini yuksaltirishda muhim ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi.
Shu tariqa, Bo‘stonliq tumani tabiiy go‘zalliklari, zamonaviy majmualari va yuqori xizmat madaniyati bilan mamlakat turizm xaritasida yetakchi markazga aylanishi kutilmoqda (manba: zamin.uz).

Mirziyoyev ознакомился с запуском курорта Чимён
Президент Шавкат Мирзиёев подробно ознакомился с новым туристическим комплексом — круглогодичным международным курортом «Чимён», который строится в Бостанлыкском районе Ташкентской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
В последние годы в регионе последовательно развивается инфраструктура, созданы комфортные условия для путешествий в любое время года. Были открыты крупные туристические центры, такие как Амирсой, Чиноркент и Чарвакские ворота, а также начали работу современные гостиницы и места отдыха.
Теперь к этому списку добавляется курорт «Чимён», строящийся в сотрудничестве с французской компанией «MND». Для проекта выделено 1278 гектаров земли.
В рамках проекта планируется строительство гостиниц, а также подвесной дороги на высоте 3300 метров над уровнем моря. Это позволит развивать туризм в любое время года.
Зимой будут доступны лыжный и сноубордический спорт, в другие сезоны — горный туризм и развлекательный отдых. Глава государства осмотрел гостиницы, рестораны и торговые объекты на территории.
В частности, современная 6-этажная гостиница сможет принять 320 туристов и ожидается, что в течение года она обслужит в среднем 45 тысяч туристов. Эта гостиница будет управляться в сотрудничестве с брендом «Wyndham», что повысит качество обслуживания и укрепит международный престиж туризма страны.
Открытие гостиницы запланировано на ноябрь. На территории также построены апарт-отели на 7 и 5 этажей, 7-этажная гостиница и 2-этажный ресторан.
В этих комплексах услуги оказываются по международным стандартам, рассчитанным на прием более 54 тысяч туристов в год. В рамках проекта будет создано не менее 100 новых рабочих мест.
В настоящее время продолжается строительство 6 шале. Кроме того, организована парковочная зона на 300 автомобилей.
На первом этаже комплекса расположены ресторан, детская площадка и торговый центр, что создает широкие возможности для туристов. Открытие курорта «Чимён» приведет к созданию тысяч новых рабочих мест и обеспечит стабильный доход для местного населения.
Туристам будут предоставлены самые современные услуги, что значительно увеличит количество гостей, посещающих страну. Кроме того, туристическая отрасль развивается в гармонии с другими секторами.
Рост торговли, сферы услуг и транспортного движения улучшает экономическое состояние региона. В этой связи построены туннель длиной 1450 метров, два моста и пешеходные дорожки на автомобильной дороге.
Эта дорога сократит расстояние до горных курортов, повысит безопасность и обеспечит удобное движение более 500 автомобилей в час. Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что инфраструктурные проекты имеют важное значение не только для повышения туристического потенциала, но и для сохранения чистоты природы и повышения экологической культуры туристов.
Таким образом, ожидается, что Бостанлыкский район благодаря своим природным красотам, современным комплексам и высокому уровню сервиса станет ведущим центром на туристической карте страны (источник: zamin.uz).