Ta’lim va fanga ajratilgan mablag‘lar oltiga oshdi
So‘nggi sakkiz yil davomida O‘zbekistonda ta’lim va ilm-fan sohalariga ajratilgan mablag‘lar sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu davrda sarmoya hajmi oltiga barobar ko‘payib, jami 378 trillion so‘mga yetdi. Bu raqam mamlakatimiz ta’lim tizimini rivojlantirishga qaratilgan ustuvor yo‘nalishlarga katta e’tibor qaratilayotganidan dalolat beradi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston tarixida ilk bor oltin-valyuta zaxiralari 50 milliard dollardan oshib, yangi rekord o‘rnatildi. Prezidentning ta’kidlashicha, bu iqtisodiyotimizning barqaror o‘sishini va yetarli resurslarga ega ekanligini ko‘rsatadi.
U iqtisodiyot izchil rivojlanib borayotganini, mavjud imkoniyat va zaxiralar yetarli ekanini ta’kidladi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, bu mablag‘lar bog‘chalar, maktablar, texnikumlar va oliy ta’lim muassasalarini zamonaviy qurilish va jihozlash, shuningdek, o‘qituvchi va murabbiylarning moddiy rag‘batini oshirishga yo‘naltirilmoqda.
Ta’lim sifatini yaxshilash, o‘qituvchilarning mehnat va turmush sharoitlarini yaxshilash mamlakat islohotlarining eng muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. Prezident yangi O‘zbekistonda ta’lim sohasining eng qadrli va hurmatga sazovor sohalardan biri ekanligini, o‘qituvchi va murabbiylarning jamiyatda alohida o‘rin tutishini ta’kidladi.
Shu sababli, ta’lim va fanga yo‘naltirilayotgan katta sarmoyalar kelajak avlodning tarbiyasi va bilim olishiga mustahkam poydevor yaratishda muhim ahamiyatga ega. Manba: zamin.uz

Выделенные средства на образование и науку увеличились в шесть раз
За последние восемь лет в Узбекистане значительно увеличились средства, выделяемые на образование и науку. Об этом сообщает Zamin.uz.
За этот период объем инвестиций увеличился в шесть раз и достиг в общей сложности 378 триллионов сумов. Эта цифра свидетельствует о большом внимании, уделяемом приоритетным направлениям развития системы образования нашей страны.
Кроме того, впервые в истории Узбекистана золотовалютные резервы превысили 50 миллиардов долларов, установив новый рекорд. По словам президента, это показывает устойчивый рост нашей экономики и наличие достаточных ресурсов.
Он подчеркнул, что экономика развивается последовательно, а имеющиеся возможности и резервы достаточны. По словам президента, эти средства направляются на современное строительство и оснащение детских садов, школ, техникумов и высших учебных заведений, а также на повышение материальной мотивации учителей и наставников.
Повышение качества образования, улучшение условий труда и жизни учителей являются одними из важнейших направлений реформ в стране. Президент отметил, что в новом Узбекистане сфера образования является одной из самых ценных и уважаемых, а учителя и наставники занимают особое место в обществе.
Поэтому большие инвестиции, направляемые на образование и науку, имеют важное значение для создания прочной основы воспитания и получения знаний будущими поколениями. Источник: zamin.uz