Bo‘stonliqda yangi xalqaro kurort loyihasi boshlandi
Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida turizm sohasi yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 15 sentyabr kuni hududda amalga oshirilayotgan yirik infratuzilma va turizm loyihalari bilan yaqindan tanishdi. So‘nggi yillarda Bo‘stonliqda turizm imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida katta ishlar bajarildi.
Amirsoy, Chinorkent, Chorvoq darvozasi kabi yirik majmualar, zamonaviy mehmonxonalar va dam olish markazlari ishga tushirildi. Bu obyektlar yilning to‘rt faslida sayyohlar uchun qulay sharoit yaratadi.
Endilikda “Chimyon” xalqaro umummavsumiy kurorti ham loyihaga qo‘shilmoqda. Mazkur loyiha Fransiyaning MND kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda va unga 1278 gektar maydon ajratilgan.
Loyihada zamonaviy mehmonxonalar, restoranlar va dengiz sathidan 3300 metr balandlikka osma dor yo‘li qurilishi rejalashtirilgan. Ushbu yo‘l nafaqat qishda chang‘i va snoubord sporti uchun, balki yil davomida tog‘ sayyohligi va ko‘ngilochar dam olish turlarini amalga oshirish imkonini beradi.
Prezident yangi qurilayotgan 6 qavatli mehmonxona bilan tanishdi. Ushbu mehmonxona 320 nafar sayyohni qabul qila oladi va yil davomida o‘rtacha 45 ming turistga xizmat ko‘rsatishi mo‘ljallangan.
Bundan tashqari, 7 va 5 qavatli apart-otellar, 7 qavatli mehmonxona hamda 2 qavatli restoran qurilishi davom etmoqda. Bu obyektlar xizmat sifatini xalqaro standartlarga ko‘tarishni ta’minlaydi.
Yil davomida ushbu maskanlar 54 mingdan ortiq mehmonni qabul qilishi kutilmoqda. Majmuada 100 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Ayni paytda 6 ta shale qurilishi ham davom etmoqda. Davlat rahbari zamonaviy xizmat ko‘rsatish, xodimlarning malakasini oshirish va ilg‘or tajribalarni joriy etish zarurligini ta’kidladi.
Shuningdek, hudud imkoniyatlarini turizm platformalarida targ‘ib qilish va mahalliy hamda xorijiy sayyohlarni jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Sayyohlar uchun 300 ta avtomobil sig‘imiga mo‘ljallangan turargoh ham bunyod etilmoqda.
Uning birinchi qavatida restoran, bolalar maydonchasi va savdo nuqtalari joylashgan bo‘lib, bu tashrif buyuruvchilarga xizmatlarni bir joyda olish imkonini beradi. Loyihada avtomobil yo‘lida 1450 metr uzunlikdagi tunnel ham barpo etildi.
Tunnel ikki ko‘prik va piyodalar yo‘laklari bilan birga transport harakatini yengillashtiradi hamda xavfsizlikni ta’minlaydi. Bu yo‘l orqali soatiga 500 dan ortiq avtomobil harakatlanishi mumkin.
Mutaxassislar fikriga ko‘ra, zamonaviy yo‘llar qurilishi hududning turizm salohiyatini to‘liq ishga solish va iqtisodiy o‘sishni ta’minlashga xizmat qiladi. Shuningdek, tabiatni muhofaza qilish va ekologik madaniyatni oshirish ham muhim vazifa sifatida belgilanmoqda.
Yangi kurort va infratuzilmalar Bo‘stonliqda minglab yangi ish o‘rinlari yaratadi, aholi uchun barqaror daromad manbai hosil qiladi. Turistlarga zamonaviy xizmatlar ko‘rsatilishi natijasida mamlakatga keluvchi sayyohlar soni sezilarli darajada oshishi kutilmoqda.

В Бостанлыке начался новый международный курортный проект
В Бостанлыкском районе Ташкентской области туристическая сфера выходит на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев 15 сентября ознакомился с крупными инфраструктурными и туристическими проектами, реализуемыми в регионе. В последние годы в Бостанлыке были проведены масштабные работы по расширению туристических возможностей.
Были запущены крупные комплексы, такие как Амирсой, Чиноркент, ворота Чарвак, современные гостиницы и центры отдыха. Эти объекты создают комфортные условия для туристов круглый год.
Теперь к проекту присоединяется международный круглогодичный курорт «Чимён». Этот проект реализуется в сотрудничестве с французской компанией MND и занимает площадь в 1278 гектаров.
В проекте предусмотрено строительство современных гостиниц, ресторанов и подвесной канатной дороги на высоту 3300 метров над уровнем моря. Эта дорога будет использоваться не только зимой для лыжного и сноубордического спорта, но и в течение всего года для горного туризма и развлекательного отдыха.
Президент ознакомился с новой 6-этажной гостиницей. Эта гостиница сможет принять 320 туристов и рассчитана на обслуживание в среднем 45 тысяч туристов в год.
Кроме того, продолжается строительство апарт-отелей на 7 и 5 этажей, 7-этажной гостиницы и 2-этажного ресторана. Эти объекты обеспечат повышение качества обслуживания до международных стандартов.
Ожидается, что в течение года эти объекты примут более 54 тысяч гостей. В комплексе будет создано более 100 новых рабочих мест.
В настоящее время продолжается строительство 6 шале. Глава государства подчеркнул необходимость современного обслуживания, повышения квалификации сотрудников и внедрения передового опыта.
Также были даны указания по продвижению возможностей региона на туристических платформах и привлечению местных и иностранных туристов. Для туристов строится парковка на 300 автомобилей.
На первом этаже расположены ресторан, детская площадка и торговые точки, что позволяет посетителям получать услуги в одном месте. В проекте также построен туннель длиной 1450 метров на автомобильной дороге.
Туннель вместе с двумя мостами и пешеходными дорожками облегчает транспортное движение и обеспечивает безопасность. По этой дороге может проезжать более 500 автомобилей в час.
По мнению специалистов, строительство современных дорог способствует полному раскрытию туристического потенциала региона и обеспечению экономического роста. Также важной задачей является охрана природы и повышение экологической культуры.
Новый курорт и инфраструктура создадут тысячи новых рабочих мест в Бостанлыке и обеспечат стабильный источник дохода для населения. Благодаря современным услугам количество туристов, приезжающих в страну, значительно увеличится.