Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish kuchaytiriladi
O‘zbekistonda bolalarni har qanday zo‘ravonlik va nomaqbul harakatlardan himoya qilish masalasi yanada kuchaytirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasida o‘tkazilgan siyosiy partiyalar fraksiyalari yig‘ilishida mazkur masala markaziy muhokamaga taqdim etildi. Yig‘ilishda “Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish tizimini takomillashtirish”ga doir qonun loyihasi ko‘rib chiqildi.
Deputatlar so‘nggi yillarda bolalarni himoya qilish sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarga qaramay, ayrim salbiy holatlar hanuz kamaymayotganini ta’kidlashdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning dastlabki sakkiz oyida voyaga yetmaganlarga nisbatan uyatsiz harakatlar 36 foizga oshgan.
Bu holat mutaxassislar va jamoatchilik orasida katta tashvish uyg‘otmoqda. Qonun loyihasida Jinoyat kodeksi va Ma’muriy javobgarlik kodeksiga o‘zgartirishlar kiritilishi ko‘zda tutilmoqda.
Xususan, 16 yoshga to‘lmagan shaxslarga nisbatan telekommunikatsiya va internet tarmoqlaridan foydalanib sodir etilgan uyatsiz harakatlar uchun jazo choralari kuchaytiriladi. Shuningdek, qonun loyihasida bolalarni jabrlanuvchi yoki guvoh sifatida so‘roq qilish tartibi ham aniq belgilanishi ko‘zda tutilgan.
Endilikda so‘roq jarayoni bir kundan oshmasligi va bolalarning ruhiy holatini asrab-avaylashga e’tibor qaratilishi muhimligi ta’kidlanmoqda. So‘roq jarayonida ularning qonuniy vakillari yoki mas’ul shaxslarning ishtiroki majburiy hisoblanadi.
Fraksiya a’zosi Sayyora Imomova qonun loyihasining voyaga yetmaganlarning huquq va manfaatlarini himoya qilishda muhim rol o‘ynashini ta’kidladi. Yig‘ilishda berilgan takliflar asosida qonun loyihasini yanada takomillashtirish bo‘yicha qarorlar qabul qilindi.

Защита детей от насилия будет усилена
В Узбекистане вопрос защиты детей от любого насилия и неприемлемых действий усиливается. Об этом сообщает Zamin.uz.
На заседании фракций политических партий в Законодательной палате Олий Мажлиса данный вопрос был вынесен на центральное обсуждение. На заседании рассматривался законопроект «О совершенствовании системы защиты детей от насилия».
Депутаты отметили, что несмотря на проводимые в последние годы реформы в сфере защиты детей, некоторые негативные явления по-прежнему не уменьшаются. По данным, за первые восемь месяцев текущего года случаи непристойных действий в отношении несовершеннолетних увеличились на 36 процентов.
Эта ситуация вызывает большую обеспокоенность среди специалистов и общественности. В законопроекте предусмотрены изменения в Уголовный кодекс и Кодекс об административной ответственности.
В частности, ужесточаются меры наказания за непристойные действия, совершённые с использованием телекоммуникаций и интернет-сетей в отношении лиц, не достигших 16 лет. Также в законопроекте чётко регламентируется порядок допроса детей в качестве потерпевших или свидетелей.
Теперь процесс допроса не должен превышать одного дня, при этом особое внимание уделяется сохранению психического состояния детей. Обязательным считается участие их законных представителей или ответственных лиц в процессе допроса.
Член фракции Сайёра Имамова подчеркнула важную роль законопроекта в защите прав и интересов несовершеннолетних. По итогам заседания были приняты решения о дальнейшем совершенствовании законопроекта на основе предложений.
По мнению специалистов, такие меры не только защитят детей от насилия, но и способствуют повышению чувства ответственности в обществе (источник: zamin.uz).