Namanganda yangi aeroport va yuk terminali qurilmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev 16 sentyabr kuni Namangan viloyatiga tashrif buyurib, hududda amalga oshirilayotgan islohotlar va aholi turmush darajasi bilan yaqindan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Namangan aeroportida qurilish ishlari jadal sur’atlarda davom etmoqda. Bu yerda umumiy qiymati 140 million dollar bo‘lgan yirik investitsiya hisobiga yangi zamonaviy terminal va yuk terminali barpo etilmoqda.
Yangi terminal uch qavatli bo‘lib, ishga tushirilgach, yo‘lovchi tashish quvvati 2,5 barobarga oshadi. Terminalda chegara nazorati va viza bo‘limlari, biznes zali, savdo va ovqatlanish shoxobchalari, tibbiyot xonasi hamda Duty free do‘konlari tashkil etiladi.
Shuningdek, aeroport hududida yirik yuk terminali qurilmoqda. Bu terminal orqali kuniga 50 tonnadan ortiq yuk tashish, 90 ta davlatga eksportni amalga oshirish imkoniyati yaratiladi.
Bu esa vodiy miqyosida yagona kargo tizimini shakllantirib, hududning tranzit va eksport salohiyatini sezilarli darajada oshiradi. Joriy yil uchun Namangan viloyatiga 1,5 million xorijiy va 2 milliondan ortiq mahalliy turistni jalb qilish rejalashtirilgan.
Hudud xizmatlar eksportini 210 ming dollarga yetkazishni maqsad qilgan. Andijon va Farg‘ona viloyatlarining eksporti ham barqaror o‘sish yo‘lida.
Aeroportda turli hajmdagi samolyotlarni qabul qilish va xizmat ko‘rsatish uchun maxsus servis texnikalari yangilanadi. Shuningdek, keytering xizmati, yonilg‘i quyish majmuasi va boshqa qo‘shimcha inshootlar quriladi.
Yangi terminal kelgusi yilda ishga tushiriladi. Prezident Mirziyoyev aeroport atrofidagi infratuzilmani zamonaviy talablarga muvofiq rivojlantirish zarurligini ta’kidladi.
Xususan, mehmonxonalar, savdo va ko‘ngilochar majmualar, turli xizmat ko‘rsatish maskanlari, avtoturargoh va servis obyektlari tashkil etilishi lozim. Umuman olganda, Namanganda barpo etilayotgan yangi aeroport va yuk terminali nafaqat turizm va savdo sohasiga, balki butun vodiy iqtisodiyotiga katta turtki berishi kutilmoqda.

В Намангане строятся новый аэропорт и грузовой терминал
Президент Шавкат Мирзиёев 16 сентября посетил Наманганскую область, где ознакомился с проводимыми в регионе реформами и уровнем жизни населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Строительные работы в аэропорту Намангана идут полным ходом. Здесь возводится новый современный терминал и грузовой терминал на общую сумму инвестиций в 140 миллионов долларов.
Новый терминал будет трехэтажным, и после его запуска пропускная способность пассажирских перевозок увеличится в 2,5 раза. В терминале будут организованы отделы пограничного контроля и виз, бизнес-зал, торговые и ресторанные точки, медицинский кабинет, а также магазины Duty free.
Кроме того, на территории аэропорта строится крупный грузовой терминал. Через этот терминал будет обеспечена возможность перевозки более 50 тонн грузов в день и экспорт в 90 стран.
Это позволит сформировать единую грузовую систему в масштабе региона и значительно повысить транзитный и экспортный потенциал области. На текущий год запланировано привлечение в Наманганскую область 1,5 миллиона иностранных и более 2 миллионов местных туристов.
Регион ставит цель довести экспорт услуг до 210 тысяч долларов. Экспорт Андижанской и Ферганской областей также находится на устойчивом пути роста.
Для приема и обслуживания самолетов различного размера в аэропорту обновляется специальная сервисная техника. Также будут построены кейтеринговая служба, топливозаправочный комплекс и другие дополнительные объекты.
Новый терминал будет введен в эксплуатацию в следующем году. Президент Мирзиёев подчеркнул необходимость развития инфраструктуры вокруг аэропорта в соответствии с современными требованиями.
В частности, необходимо создать гостиницы, торгово-развлекательные комплексы, различные сервисные центры, автостоянки и сервисные объекты. В целом, новый аэропорт и грузовой терминал, строящиеся в Намангане, ожидается, окажут значительный импульс не только туризму и торговле, но и всей экономике региона.