Ushbu hududda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari shahar darvozasi hisoblangan aeroport hududidan aniq sezilmoqda. Hozirda aeroportda zamonaviy va keng ko‘lamli yuk terminali barpo etilmoqda.
Ushbu terminal kuniga 50 tonnadan ortiq yuk tashishga imkon beradi va 90 dan ortiq xorijiy davlatlarga eksport qilishda xizmat qiladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev 16 sentyabr kuni Namangan viloyatiga tashrif buyurib, mahalliy aholi hayoti va hudud rivojini yaqindan o‘rganib chiqdi.
Uning e’tibori asosan aeroportdagi bunyodkorlik ishlari ustida bo‘ldi. Ushbu loyihaga 140 million dollar miqdorida investitsiya ajratilgan bo‘lib, bu mablag‘ yangi terminallar, chegara nazorati va zamonaviy viza bo‘limlarini qurishga yo‘naltirilmoqda.
O‘tgan yilgi tashrifi davomida Prezident Namangan aeroportini rivojlantirish bo‘yicha loyiha taqdimoti bo‘lib o‘tgan edi. Bugungi kunda qurilish ishlari tezkor sur’atda olib borilmoqda.
Yangi 3 qavatli terminalda yo‘lovchi tashish quvvati hozirgi aeroportga nisbatan 2,5 barobar oshishi rejalashtirilgan. Shuningdek, biznes zali, savdo va ovqatlanish shoxobchalari, tibbiyot xonasi hamda Duty free do‘konlari zamonaviy uslubda tashkil etiladi.
Namangan aeroportida katta yuk terminali ham barpo etilmoqda. Bu orqali vodiyda yagona kargo tizimi yaratiladi va hududning eksport, biznes hamda tranzit salohiyati sezilarli darajada oshadi.
Misol uchun, joriy yilda Namangan viloyatiga 1,5 million xorijiy va 2 milliondan ortiq mahalliy sayyohlarni jalb qilish hamda xizmatlar eksportini 210 ming dollarga yetkazish rejalashtirilgan. Andijon va Farg‘ona viloyatlari eksporti ham ushbu jarayondan manfaatdor bo‘lmoqda.
Aeroportda maxsus texnik vositalar yangilanmoqda, bu esa turli o‘lchamdagi samolyotlarni qabul qilish va ularga sifatli xizmat ko‘rsatish imkoniyatini beradi. Shuningdek, keytering xizmatlari, yonilg‘i quyish majmuasi va boshqa xo‘jalik binolari ham bunyod etilmoqda.
Yangi terminallar kelasi yilda ishga tushirilishi kutilmoqda. Davlat rahbari aeroport atrofidagi infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Dunyo tajribasiga muvofiq, aeroport atrofida mehmonxonalar, savdo va ko‘ngilochar majmualar hamda barcha zamonaviy xizmatlar tashkil etilishi zarurligi ta’kidlandi. Shuningdek, avtoturargoh va servis obyektlari barpo etilib, mehmonlar uchun qulayliklar kengaytirilishi belgilandi.

В аэропорту Наманган строится новый грузовой терминал
Строительные работы, проводимые в этом районе, явно заметны с территории аэропорта, который считается воротами города. В настоящее время в аэропорту возводится современный и крупномасштабный грузовой терминал.
Этот терминал позволит перевозить более 50 тонн грузов в день и будет обслуживать экспорт в более чем 90 иностранных государств. Президент Шавкат Мирзиёев 16 сентября посетил Наманганскую область, внимательно изучив жизнь местного населения и развитие региона.
Его внимание было сосредоточено в основном на строительных работах в аэропорту. На этот проект выделено инвестиций в размере 140 миллионов долларов, которые направлены на строительство новых терминалов, пограничного контроля и современных визовых отделов.
Во время визита в прошлом году Президент ознакомился с презентацией проекта развития аэропорта Наманган. Сегодня строительные работы ведутся быстрыми темпами.
В новом трехэтажном терминале планируется увеличить пропускную способность пассажиров в 2,5 раза по сравнению с нынешним аэропортом. Также будут организованы бизнес-зал, торговые и ресторанные точки, медицинский кабинет и магазины Duty free в современном стиле.
В аэропорту Наманган также строится крупный грузовой терминал. Это позволит создать единую грузовую систему в регионе и значительно повысить экспортный, бизнес и транзитный потенциал территории.
Например, в текущем году планируется привлечь в Наманганскую область 1,5 миллиона иностранных и более 2 миллионов местных туристов, а экспорт услуг довести до 210 тысяч долларов. Экспорт Андижанской и Ферганской областей также заинтересован в этом процессе.
В аэропорту обновляется специальная техника, что позволит принимать самолеты различных размеров и обеспечивать им качественное обслуживание. Также строятся кейтеринговые службы, топливозаправочный комплекс и другие хозяйственные здания.
Ожидается, что новые терминалы начнут работу в следующем году. Глава государства дал указания по развитию инфраструктуры вокруг аэропорта.
Согласно мировому опыту, было подчеркнуто, что вокруг аэропорта необходимо организовать гостиницы, торгово-развлекательные комплексы и все современные услуги. Также предусмотрено строительство автостоянок и сервисных объектов для расширения удобств для гостей.