Google xotirani ko'p sarflaydigan ilovalar faoliyatini cheklaydi
“Yuksalish” harakati tomonidan o‘tkazilgan so‘rovnoma natijalariga ko‘ra, bolalarning ko‘pchiligi internetda me’yoridan ortiq vaqt o‘tkazmaydi. So‘rovda qatnashgan bolalarning 36 foizi kuniga bir soatgacha, 31 foizi esa birdan uch soatgacha internetda bo‘ladi.
Shuningdek, 11 foizi to‘rtdan olti soatgacha, 7 foizi esa oltidan ortiq soat vaqtini internetda sarflaydi. Internetdan foydalanishning asosiy maqsadi ta’lim olish bo‘lib, bolalarning 64 foizi o‘qish uchun internetga kirishini ta’kidlagan.
Bundan tashqari, videolar tomosha qilish 16 foiz, o‘yin o‘ynash va ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish esa taxminan 12 foiz atrofida qayd etilgan. Ota-onalarning 10 foizi esa bolalariga xalaqit bermaslik maqsadida telefon berishini ma’lum qilgan.
Internet bilan bog‘liq muammolar sifatida ota-onalar ko‘proq vaqtni bekorga o‘tkazish (35 foiz), sog‘liqqa salbiy ta’sir va uyqu buzilishi (30 foiz), shuningdek internetga qaramlik va nomaqbul mazmunlar (14 foiz)ni ko‘rsatishgan. Shu bilan birga, so‘rovda qatnashganlarning 25 foizi farzandlarida hech qanday muammo kuzatilmaganligini bildirgan.

Дети в основном используют интернет для обучения
В XXI веке интернет стал неотъемлемой частью жизни не только взрослых, но и детей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно результатам опроса, проведённого движением «Юксалиш», большинство детей не проводят в интернете больше нормы. 36% детей, участвовавших в опросе, проводят в интернете до одного часа в день, а 31% — от одного до трёх часов.
Кроме того, 11% проводят в интернете от четырёх до шести часов, а 7% — более шести часов. Основной целью использования интернета является обучение: 64% детей отметили, что заходят в интернет для учёбы.
Также просмотр видео составляет 16%, игры и использование социальных сетей — примерно по 12%. 10% родителей сообщили, что дают детям телефон, чтобы не мешать им.
К проблемам, связанным с интернетом, родители чаще всего относят пустую трату времени (35%), негативное влияние на здоровье и нарушение сна (30%), а также зависимость от интернета и нежелательный контент (14%). Вместе с тем, 25% участников опроса заявили, что у их детей нет никаких проблем.