O‘zbekistonda islomiy bank uchun yangi qonun loyihasi
O‘zbekistonda islomiy bank faoliyatini yo‘lga qo‘yish maqsadida yangi qonun loyihasi tayyorlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida birinchi o‘qishda konseptual jihatdan ko‘rib chiqildi. Qonun loyihasiga muvofiq, Soliq kodeksi, Fuqarolik kodeksi hamda yana sakkizta qonunga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilishi taklif etilmoqda.
Ushbu o‘zgartirishlar doirasida “islomiy bank”, “moliyaviy operatsiyalar”, “islomiy moliya standartlari” va “investitsiyaviy depozit” kabi tushunchalar qonunchilikka yangi kiritilmoqda. Qonun loyihasida islomiy banklarning faoliyatini tartibga solish uchun litsenziya joriy etilishi belgilangan.
Litsenziyani olish tartibi va unga qo‘yiladigan talablar aniq ko‘rsatib o‘tilmoqda. Shuningdek, litsenziyaga ega bo‘lgan banklar tomonidan amalga oshiriladigan moliyaviy operatsiyalar ham qonun doirasida belgilab beriladi.
Bu hujjat islomiy moliya sohasida faoliyat yuritishni tartibga solish va unga rasmiy asos yaratish uchun muhim ahamiyatga ega. Bunday qonun loyihasining qabul qilinishi mamlakatimiz moliyaviy tizimini diversifikatsiya qilish, yangi investitsiyalar jalb etish va islomiy moliya standartlarini joriy etishga xizmat qiladi.

В Узбекистане новый законопроект для исламского банка
В Узбекистане подготовлен новый законопроект с целью организации деятельности исламского банка. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный проект был концептуально рассмотрен на первом чтении на очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса. В соответствии с законопроектом предлагается внести изменения и дополнения в Налоговый кодекс, Гражданский кодекс, а также в восемь других законов.
В рамках этих изменений в законодательство вводятся новые понятия, такие как «исламский банк», «финансовые операции», «стандарты исламских финансов» и «инвестиционный депозит». В законопроекте предусмотрено введение лицензирования для регулирования деятельности исламских банков.
Четко определены порядок получения лицензии и требования к ней. Кроме того, финансовые операции, осуществляемые банками, имеющими лицензию, также регулируются в рамках закона.
Этот документ имеет важное значение для регулирования деятельности в сфере исламских финансов и создания официальной базы для этого направления. Принятие такого законопроекта будет способствовать диверсификации финансовой системы нашей страны, привлечению новых инвестиций и внедрению стандартов исламских финансов.