Mirziyoyev Namanganda yangi sanoat va ijtimoiy loyihalarni ko‘zdan kechirdi
Yiliga 2 ming tonna sifatli baliq go‘shti yetishtirib, 5 million dollarlik eksport hajmiga erishish rejalashtirilgan. Davlat rahbari mutasaddilarga respublikada gulmohi baliqlarini yetishtirish imkoniyati mavjud bo‘lgan hududlarni aniqlash va ushbu tizimni kengaytirish vazifasini berdi.
Shuningdek, niderlandiyalik hamkorlar bilan birgalikda baliq ozuqasi ishlab chiqarish, Norindagi tik quduqlar yonida sun’iy havzalar tashkil etish va ularni aholiga taqsimlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Namangan shahrida tashkil etilgan "Firdavs" kunduzgi parvarish markazi faoliyati ham ko‘zdan kechirildi.
Tadbirkor Sayyora Qosimova tashabbusi bilan ochilgan ushbu muassasa 36 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, maxsus ta’lim va reabilitatsiya xizmatlarini taqdim etadi. Bolalar uchun 9 soatlik individual o‘quv dasturlari ishlab chiqilgan bo‘lib, mashg‘ulotlar tajribali nevropatolog, defektolog, surdolog, audiolog, pedagog va psixologlar tomonidan olib boriladi.
Prezident so‘zlariga ko‘ra, har bir inson e’tibordan chetda qolmasligi kerak va bunday ijtimoiy loyihalar miqyosi kengaytiriladi. Shuningdek, davlat rahbari "Faol hayotga qadam besh xizmat" nomli yangi tashkil etilgan markazni ham ko‘rib chiqdi.
Tadbirkor Xosiyat Ortiqova tomonidan shaxsiy mablag‘ hisobidan barpo etilgan ushbu muassasada nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun zamonaviy sharoitlar, tibbiy xizmat va reabilitatsiya dasturlari taqdim etilmoqda. Markaz 16 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, har kuni 8 soatlik mashg‘ulotlar o‘tkaziladi.
Shavkat Mirziyoyev Chortoq tumanidagi "Ayqiron-1" nasos stansiyasida ham bo‘lib, bu inshoot orqali Katta Namangan magistral kanali bo‘yicha 815 gektar yer sug‘oriladi. Davlat-xususiy sheriklik asosida tadbirkorlar tomonidan energiya tejovchi uskunalar o‘rnatilgan.
Natijada elektr sarfi 40 foizga kamaygan, suv chiqarish quvvati esa oshgan. Prezident ushbu tajribani ikki yil ichida viloyatdagi barcha nasos stansiyalariga tatbiq qilish va keyinchalik mamlakatning boshqa hududlariga ham bosqichma-bosqich joriy etish vazifasini belgiladi.
Ushbu tashrif davomida amalga oshirilgan loyihalar nafaqat iqtisodiy, balki ijtimoiy ahamiyatga ham ega ekanligi ta’kidlandi. Manba: zamin.uz

Мирзиёев в Намангане ознакомился с новыми промышленными и социальными проектами
Президент Шавкат Мирзиёев во время рабочего визита в Наманганскую область ознакомился с деятельностью рыбоводческого предприятия "Fishvel Norin" в Норинском районе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект был создан при инвестициях в размере 3 миллионов долларов, на площади более двух гектаров построено 76 современных прудов, из которых 40 функционируют. На предприятии выращивают карпа по супер интенсивной технологии.
Планируется ежегодно производить 2 тысячи тонн качественного рыбного мяса и достичь объёма экспорта на сумму 5 миллионов долларов. Глава государства поручил ответственным лицам определить регионы республики, где возможно выращивание карпа, и расширить эту систему.
Также были даны указания совместно с нидерландскими партнёрами по производству рыбных кормов, созданию искусственных прудов рядом с вертикальными скважинами в Норине и их распределению среди населения. Было также рассмотрено функционирование дневного центра "Фирдавс", созданного в городе Наманган.
Учреждение, открытое по инициативе предпринимателя Сайёры Касимовой, рассчитано на 36 мест и предоставляет специальные образовательные и реабилитационные услуги. Для детей разработаны индивидуальные учебные программы продолжительностью 9 часов, занятия проводят опытные невропатологи, дефектологи, сурдологи, аудиологи, педагоги и психологи.
По словам президента, каждый человек должен находиться в центре внимания, и масштаб таких социальных проектов будет расширяться. Также глава государства ознакомился с недавно созданным центром "Пять услуг для активной жизни".
Учреждение, построенное на личные средства предпринимательницы Хосият Ортиковой, предоставляет современные условия, медицинское обслуживание и реабилитационные программы для лиц с инвалидностью. Центр рассчитан на 16 мест, занятия проходят ежедневно по 8 часов.
Шавкат Мирзиёев также посетил насосную станцию "Айкирон-1" в Чартокском районе, через которую осуществляется орошение 815 гектаров земли по магистральному каналу Большой Наманган. На основе государственно-частного партнёрства предпринимателями установлено энергосберегающее оборудование.
В результате потребление электроэнергии сократилось на 40%, а производительность по откачке воды увеличилась. Президент поставил задачу в течение двух лет внедрить этот опыт на всех насосных станциях области, а затем поэтапно распространить на другие регионы страны.
В ходе визита было подчеркнуто, что реализуемые проекты имеют не только экономическое, но и социальное значение. Источник: zamin.uz