Toshkentda yoshlar innovatsiyasi bo‘yicha tanlov o‘tkazildi
Toshkent shahrida yoshlar ijodi va ilmiy salohiyatini rag‘batlantirishga qaratilgan yirik tadbir o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
«Eng yaxshi g‘oya», «Eng yaxshi loyiha» hamda «Eng yaxshi ixtiro» respublika tanlovlari g‘oliblari va «El-yurt umidi» stipendiyasi sovrindorlari taqdirlandi. Ushbu tanlov 2025 yilning mayidan iyuligacha uch bosqichda amalga oshirildi.
Unda 40 yoshgacha bo‘lgan 1262 nafar ishtirokchi o‘z g‘oya va ishlanmalari bilan qatnashdi. Loyiha va g‘oyalar innovatsion yondashuv, amaliy qo‘llanish imkoniyati, samaradorlik hamda barqaror rivojlanishga qo‘shadigan hissasi asosida baholandi.
Tanlov «Talaba», «O‘qituvchi» va «Amaliyotchi muhandis» yo‘nalishlari bo‘yicha o‘tkazilib, 28 nafar g‘olib aniqlandi. Sovrinlar taqdimotida birinchi o‘rin egalariga BYD elektromobili topshirildi.
Ikkinchi o‘rin sohiblari va «Barqaror rivojlanish uchun eng yaxshi ixtiro» g‘olibi xorijda barcha xarajatlari qoplanadigan stajirovka imkoniyatiga ega bo‘ldi. Uchinchi o‘rin g‘oliblariga 37,5 million so‘m miqdorida pul mukofoti berildi.
«El-yurt umidi» stipendiya dasturi uzoq muddatli davlat strategiyasining muhim qismi hisoblanadi. Bu orqali «O‘zbekiston – 2030» strategiyasida belgilangan maqsadlarni amalga oshiradigan islohotchi avlod tayyorlanmoqda.
2025 yilda stipendiya tanlovi yangilangan talablar asosida o‘tkazilib, 173 nafar yosh g‘olib bo‘ldi. Ularning 25 foizi ayollar tashkil etdi.
Shuningdek, ilk bor «EYUF Awards 2025» tanlovi ham o‘tkazildi. Unda yetti nominatsiya bo‘yicha eng yaxshi stipendiatlar aniqlandi.
Nominasiyalar orasida «Yilning namunali stipendiyati», «Yilning eng yaxshi akademik yutuqlari», «Yilning eng yosh yetakchi stipendiyati» va boshqalar mavjud. Tanlov davomida yoshlar uchun imkoniyat yaratishda hamkorlik qilgan davlat idoralari va xorijiy vakolatxonalar ham taqdirlandi.
Toshkentdagi ushbu marosim yosh muhandislar uchun katta ilhom manbai bo‘lib, mamlakatda innovatsiya va ilmiy salohiyatga alohida e’tibor qaratilmoqda. Yoshlar o‘z g‘oyalari bilan mamlakat taraqqiyotiga hissa qo‘shish imkoniyatiga ega bo‘lmoqda.

В Ташкенте прошёл конкурс молодежных инноваций
В городе Ташкент состоялось крупное мероприятие, направленное на стимулирование творчества и научного потенциала молодежи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Победители республиканских конкурсов «Лучшая идея», «Лучший проект» и «Лучшее изобретение», а также обладатели стипендии «Надежда народа» были награждены. Этот конкурс проходил в три этапа с мая по июль 2025 года.
В нем приняли участие 1262 участника в возрасте до 40 лет со своими идеями и разработками. Проекты и идеи оценивались на основе инновационного подхода, возможности практического применения, эффективности и вклада в устойчивое развитие.
Конкурс проводился по направлениям «Студент», «Преподаватель» и «Практикующий инженер», было определено 28 победителей. На церемонии награждения победителям первого места вручили электромобиль BYD.
Обладатели второго места и победитель в номинации «Лучшее изобретение для устойчивого развития» получили возможность пройти стажировку за рубежом с покрытием всех расходов. Победителям третьего места была вручена денежная премия в размере 37,5 миллиона сумов.
Стипендиальная программа «Надежда народа» является важной частью долгосрочной государственной стратегии. Через нее готовится поколение реформаторов, реализующих цели, определенные в стратегии «Узбекистан – 2030».
В 2025 году конкурс стипендий был проведен на основе обновленных требований, победителями стали 173 молодых человека. Из них 25 процентов составили женщины.
Также впервые был проведен конкурс «EYUF Awards 2025». В нем были определены лучшие стипендиаты по семи номинациям.
Среди номинаций — «Образцовый стипендиат года», «Лучшие академические достижения года», «Самый молодой лидер-стипендиат года» и другие. В ходе конкурса были отмечены государственные учреждения и зарубежные представительства, сотрудничавшие в создании возможностей для молодежи.
Это мероприятие в Ташкенте стало большим источником вдохновения для молодых инженеров, в стране уделяется особое внимание инновациям и научному потенциалу. Молодые люди получают возможность вносить вклад в развитие страны своими идеями.