Namanganda kambag‘allik darajasi 2,5 barobar kamaydi
Namangan viloyatida kambag‘allik darajasi qisqa vaqt ichida 2,5 barobar kamaygani ta’kidlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 16 sentyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan Namangan viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha yig‘ilishda ma’lum qilindi. Davlat rahbari viloyatga har safar tashrif buyurganida aholining ko‘tarinki kayfiyatini, har bir insonning mehnatga bo‘lgan intilishini ko‘rib quvonishini bildirdi.
Bugungi kunda hududdagi ijobiy o‘zgarishlar va yangi ishga tushgan korxonalar islohotlarning to‘g‘ri yo‘lda ekanligini tasdiqlayotgani qayd etildi. So‘nggi yillarda Namangan viloyatida muhim ishlar amalga oshirilgan.
Ertaga boshlanadigan kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha xalqaro forumga Namangan shahri mezbonlik qilishi ham mazkur taraqqiyotning dalilidir. Qisqa vaqt ichida kambag‘allik 2,5 barobar kamaygani buning asosiy sababi sifatida yaratilgan qulay shartlar va viloyat aholisi mehnatkashligining samarali natijasi deb ko‘rsatildi.
Prezident matbuot xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi sakkiz yil davomida viloyatga 7 milliard dollarlik xorijiy investitsiya kiritilgan, 8 mingga yaqin yangi korxona ish boshlagan. Eksport qilinayotgan mahsulotlar soni ikki barobar oshib, mingdan ortiq turga yetgan.
Aholining real o‘rtacha daromadi uch barobar ko‘tarilgan. Mehnatga layoqatli aholining 82 foizi kichik biznes va tadbirkorlik orqali daromad topmoqda.
Viloyatda barcha asosiy rivojlantiruvchi sohalarni yuksaltirish uchun resurslar va qulay sharoitlar mavjudligi ham alohida ta’kidlandi. Yig‘ilishda viloyat hokimi va uning o‘rinbosarlari, shuningdek, 14 ta tuman va shahar hokimlari oldiga muhim vazifalar qo‘yildi.
Ular orasida yil oxirigacha 4,2 milliard dollarlik investitsiya jalb qilish, eksport hajmini 1 milliard dollarga yetkazish, 323 ming aholini ish bilan ta’minlash va 26 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish belgilandi. Norin tumanidagi Sho‘rariq mahallasi misolida “og‘ir” mahallalar qiyofasi tubdan o‘zgartiriladi.
Bu hududlarda zamonaviy mahalla guzari barpo etilib, bolalar va sport maydonlari, xizmat ko‘rsatish obyektlari, kutubxona, kasb va til o‘rgatish markazi, bank shoxobchasi tashkil etiladi. Ko‘chalar asfalt qilinib, yoritiladi, eskirgan bog‘lar to‘liq yangilanadi.
Kosonsoy va Norin tumanlariga 100 milliard so‘mdan, boshqa tumanlarning har ikkita “og‘ir” mahallasiga esa 5 milliard so‘mdan ajratilib, jami 320 milliard so‘m mablag‘ eng yaxshi namunali hududlarni yaratishga yo‘naltiriladi. Avvalroq Prezident Shavkat Mirziyoyev Namangan viloyatiga tashrifi chog‘ida Norin tumanidagi Sho‘rariq mahallasida bo‘lib, bu yerda 5 mingdan ortiq aholi yashashi, 62 ta kambag‘al oila, 118 nafar ishsiz va 157 nafar odamning migratsiyada ekanligi haqida ma’lumot olgan edi (manba: zamin.uz).

В Намангане уровень бедности снизился в 2,5 раза
В Наманганской области отметили, что уровень бедности за короткое время снизился в 2,5 раза. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом было объявлено 16 сентября на совещании по социально-экономическому развитию Наманганской области под председательством Президента Шавката Мирзиёева. Глава государства выразил радость, видя при каждом визите в область приподнятое настроение населения и стремление каждого человека к труду.
Отмечено, что положительные изменения в регионе и недавно запущенные предприятия подтверждают правильность проводимых реформ. В последние годы в Наманганской области были реализованы важные проекты.
Тот факт, что международный форум по сокращению бедности, который начнется завтра, пройдет в городе Наманган, также является доказательством этого прогресса. Основной причиной снижения бедности в 2,5 раза за короткий срок названы созданные благоприятные условия и эффективные результаты трудолюбия населения области.
По данным пресс-службы Президента, за последние восемь лет в область было привлечено иностранных инвестиций на сумму 7 миллиардов долларов, около 8 тысяч новых предприятий начали работу. Количество экспортируемой продукции удвоилось и превысило тысячу видов.
Реальный средний доход населения вырос в три раза. 82 процента трудоспособного населения получают доход через малый бизнес и предпринимательство.
Особо подчеркнуто, что в области имеются ресурсы и благоприятные условия для развития всех основных отраслей. На совещании перед главой области, его заместителями, а также главами 14 районов и городов были поставлены важные задачи.
Среди них — привлечение инвестиций в размере 4,2 миллиарда долларов до конца года, увеличение объема экспорта до 1 миллиарда долларов, обеспечение работой 323 тысяч человек и вывод из бедности 26 тысяч семей. На примере махалли Шорарик в Норинском районе будет коренным образом изменен облик «тяжелых» махаллей.
В этих районах будут созданы современные махаллинские округа с детскими и спортивными площадками, объектами обслуживания, библиотекой, центром обучения профессиям и языкам, филиалом банка. Улицы будут заасфальтированы и освещены, устаревшие парки полностью обновлены.
В Косонсойском и Норинском районах выделено по 100 миллиардов сумов, а на два «тяжелых» махалля в других районах — по 5 миллиардов сумов, всего 320 миллиардов сумов направят на создание лучших образцовых территорий. Ранее Президент Шавкат Мирзиёев во время визита в Наманганскую область побывал в махалле Шорарик Норинского района, где проживает более 5 тысяч человек, 62 семьи находятся в бедственном положении, 118 человек безработных и 157 человек находятся в миграции (источник: zamin.uz).