O‘zbekiston global innovatsiya reytingida 79-o‘rinda
Jahon intellektual mulk tashkiloti (WIPO) tomonidan e’lon qilingan 2025 yilgi Global innovatsiya indeksida O‘zbekiston 139 ta davlat orasida 79-o‘rinni egalladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu natija mamlakatning ilmiy-tadqiqot va innovatsiya salohiyatining sezilarli darajada oshishini ko‘rsatadi hamda rivojlanish tendensiyalarini tasdiqlaydi. Global innovatsiya indeksi har yili sentyabr oyida e’lon qilinadi va u ikki asosiy subindeks hamda yetti yo‘nalish bo‘yicha qariyb 80 ta indikator asosida tayyorlanadi.
Bu indikatorlar mamlakatlarning innovatsion imkoniyatlari, bilim va texnologiya rivojlanishi, shuningdek, biznes muhiti va boshqaruv sifatini baholashda muhim mezon hisoblanadi. O‘zbekiston ushbu indeksga birinchi marta 2015 yilda kirib, 141 mamlakat orasida 122-o‘rinni egallagan edi.
Keyingi yillarda mamlakatning innovatsiya salohiyati sezilarli darajada yaxshilanib, 2024 yilda 132 mamlakat orasida 83-o‘rin qayd etilgan. 2025 yilgi hisobotda O‘zbekiston “Innovation input” (sarmoya va resurslar) subindeksida 69-o‘rinni, “Innovation output” (natijadorlik va samaradorlik) subindeksida esa 92-o‘rinni egalladi.
Baholangan 78 indikatorning 36 tasida ijobiy o‘sish kuzatildi, 7 tasi esa o‘zgarishsiz qoldi. Yo‘nalishlar bo‘yicha O‘zbekiston quyidagi o‘zgarishlarga erishdi: “Inson kapitali va ilmiy tadqiqotlar” yo‘nalishida 12 o‘rin, “Infratuzilma”da 1 o‘rin, “Bozor rivojlanishi”da 4 o‘rin hamda “Bilim va texnologiya mahsulotlari” yo‘nalishida 10 o‘rin yaxshilandi.
Shu bilan birga, “Biznesni rivojlantirish” yo‘nalishida 4 o‘rin, “Ijodiy mahsulotlar”da 1 o‘rin pasayish kuzatildi, “Boshqaruv institutlari sifati” esa o‘zgarishsiz qoldi. Daromad darajasi bo‘yicha O‘zbekiston quyi o‘rta daromadli mamlakatlar guruhida 37 davlat orasida 7-o‘rinni egallab, 2024 yildagi 10-o‘rindan yuqoriladi.
Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasida esa Hindiston va Erondan keyin 3-o‘rinni band etdi (2024 yilda 4-o‘rin). Ushbu ma’lumotlar WIPO tomonidan taqdim etilgan Global innovatsiya indeksi hisobotidan olindi.

Узбекистан на 79-м месте в глобальном рейтинге инноваций
В глобальном индексе инноваций 2025 года, опубликованном Всемирной организацией интеллектуальной собственности (WIPO), Узбекистан занял 79-е место среди 139 стран. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот результат свидетельствует о значительном росте научно-исследовательского и инновационного потенциала страны, а также подтверждает тенденции развития. Глобальный индекс инноваций публикуется ежегодно в сентябре и составляется на основе почти 80 индикаторов по двум основным субиндексам и семи направлениям.
Эти индикаторы являются важными критериями для оценки инновационных возможностей стран, развития знаний и технологий, а также качества бизнес-среды и управления. Узбекистан впервые вошёл в этот индекс в 2015 году, заняв 122-е место среди 141 страны.
В последующие годы инновационный потенциал страны значительно улучшился, и в 2024 году Узбекистан занял 83-е место среди 132 стран. В отчёте за 2025 год Узбекистан занял 69-е место по субиндексу «Innovation input» (инвестиции и ресурсы) и 92-е место по субиндексу «Innovation output» (результативность и эффективность).
Из 78 оценённых индикаторов в 36 наблюдался положительный рост, 7 остались без изменений. По направлениям Узбекистан достиг следующих улучшений: на 12 позиций в «Человеческом капитале и научных исследованиях», на 1 позицию в «Инфраструктуре», на 4 позиции в «Развитии рынка» и на 10 позиций в «Продуктах знаний и технологий».
В то же время, по направлению «Развитие бизнеса» наблюдалось снижение на 4 позиции, по «Творческим продуктам» — на 1 позицию, а «Качество институтов управления» осталось без изменений. По уровню дохода Узбекистан занял 7-е место среди 37 стран с уровнем дохода ниже среднего, улучшив показатель с 10-го места в 2024 году.
В регионе Центральной и Южной Азии Узбекистан занял 3-е место после Индии и Ирана (в 2024 году — 4-е место). Эти данные взяты из отчёта Глобального индекса инноваций, предоставленного WIPO.