Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-sentyabr kuni Namangan viloyatining Uychi tumanida aholi turmush darajasini oshirish hamda hududning iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishini ta’minlashga qaratilgan yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadbirda viloyatning so‘nggi yillardagi yutuqlari, yangi imkoniyatlar va kelgusidagi rejalari batafsil muhokama qilindi. Oxirgi sakkiz yil ichida Namangan viloyatiga jami 7 milliard dollardan ortiq xorijiy investitsiya jalb qilindi.
Natijada 8 mingga yaqin yangi ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish korxonalari ishga tushirildi. Eksport hajmi ikki barobar oshib, 1000 dan ortiq turdagi mahsulotlar eksport qilinmoqda.
Hozirda mehnatga layoqatli aholi bandligining 82 foizi kichik biznes va tadbirkorlik sohalarida faoliyat yuritmoqda. O‘rtacha oylik maosh uch barobar oshib, 15,5 million so‘mga yetdi.
Yil yakunigacha viloyatga 4,2 milliard dollar investitsiya jalb qilish, eksport hajmini 1 milliard dollarga yetkazish, 323 ming yangi ish o‘rinlari yaratish va 26 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish rejalashtirilmoqda. Prezident “Taraqqiyot va yetakchilik maskani” dasturini amalga oshirishni taklif qildi.
Ushbu dastur doirasida qiyin ahvoldagi 328 ta mahalla va boshqa hududlar tanlab olinib, ularga “Prezident tumani” va “Prezident mahallasi” maqomi beriladi hamda qo‘shimcha imkoniyatlar yaratiladi. So‘nggi yillarda viloyatda kambag‘allik darajasi ikki yarim barobar kamaydi, o‘rtacha maosh 4,5 million so‘mga yetdi va ikki yil ichida 62 ming nafar fuqarolar o‘z yurtiga qaytdi.
Hududda xushmanzara joylar bo‘yicha master-reja ishlab chiqildi, yangi loyihalar orqali kelgusi yilda 50 ming kishini ish bilan ta’minlash ko‘zda tutilmoqda. Pop, To‘raqo‘rg‘on, Uychi, Uchqo‘rg‘on va Chust tumanlaridan o‘tuvchi daryo va soy o‘zanlari bo‘ylab 650 ta xizmat obyekti qurilishi rejalashtirilgan, bu esa yana 10 ming kishiga daromad manbai yaratadi.
Yig‘ilishda davlat rahbari iqtisodiy o‘sishni ta’minlash va aholining farovonligini oshirish asosiy vazifa ekanini ta’kidlab o‘tdi. Manba: zamin.uz

В Наманганской области утверждены планы экономического развития
Президент Шавкат Мирзиёев 16 сентября провёл в Уйчинском районе Наманганской области совещание, посвящённое повышению уровня жизни населения и обеспечению экономического и социального развития региона. Об этом сообщает Zamin.uz.
На мероприятии подробно обсуждались достижения области за последние годы, новые возможности и планы на будущее. За последние восемь лет в Наманганскую область было привлечено более 7 миллиардов долларов иностранных инвестиций.
В результате было запущено около 8 тысяч новых предприятий по производству и оказанию услуг. Объём экспорта удвоился, экспортируется более 1000 видов продукции.
В настоящее время 82% трудоспособного населения занято в сферах малого бизнеса и предпринимательства. Средняя заработная плата выросла в три раза и достигла 15,5 миллиона сумов.
До конца года планируется привлечь в область 4,2 миллиарда долларов инвестиций, увеличить объём экспорта до 1 миллиарда долларов, создать 323 тысячи новых рабочих мест и вывести из бедности 26 тысяч семей. Президент предложил реализовать программу «Центр развития и лидерства».
В рамках этой программы будут отобраны 328 махаллей и других территорий с трудным положением, которым будет присвоен статус «Президентский район» и «Президентская махалля», а также созданы дополнительные возможности. За последние годы уровень бедности в области снизился в 2,5 раза, средняя зарплата достигла 4,5 миллиона сумов, а за два года 62 тысячи граждан вернулись на родину.
В регионе разработан мастер-план по благоустройству, и через новые проекты в следующем году планируется обеспечить занятость 50 тысяч человек. По берегам рек и ручьёв, проходящих через районы Поп, Туракурган, Уйчи, Учкурган и Чуст, запланировано строительство 650 объектов обслуживания, что создаст дополнительные источники дохода для 10 тысяч человек.
На совещании глава государства подчеркнул, что обеспечение экономического роста и повышение благосостояния населения являются основными задачами. Источник: zamin.uz