O‘zbekistonliklar AQSHga sayohatni ko‘paytirdi
Joriy yilning yanvar-iyul oylarida taxminan sakkiz mingga yaqin O‘zbekiston fuqarosi turistik maqsadlarda Amerika Qo‘shma Shtatlariga safar qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 996 nafarga yoki 14,3 foizga oshgan. Bu esa O‘zbekistonliklarning AQSHga sayohat qilishga bo‘lgan qiziqishi va imkoniyatlarining ortganini ko‘rsatadi.
Ushbu davrda AQSHga borgan fuqarolarning safar maqsadlari quyidagicha taqsimlangan: sayyohlik maqsadida 5683 nafar, qarindosh va yaqinlarini ko‘rish uchun 1978 nafar, ta’lim olish uchun 179 nafar, xizmat yuzasidan ish safari uchun 104 nafar, davolanish maqsadida esa 23 nafar shaxs borgan. Shuningdek, avvalroq AQSHda qonuniy qolish huquqiga ega bo‘lmagan 39 nafar O‘zbekiston fuqarosi deportatsiya qilingani haqida ma’lumot berilgan.
Bu holat safar qilishda qonuniy talab va qoidalarga rioya qilish zarurligini yana bir bor eslatadi. Ma’lumot manbai: Milliy statistika qo‘mitasi (One.uz).

Узбекистанцы увеличили количество поездок в США
В период с января по июль текущего года около восьми тысяч граждан Узбекистана совершили поездки в Соединённые Штаты Америки с туристическими целями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным Национального статистического комитета, этот показатель увеличился на 996 человек или на 14,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Это свидетельствует о возросшем интересе и возможностях узбекистанцев путешествовать в США.
В этот период цели поездок граждан, посетивших США, распределились следующим образом: 5683 человека — с туристической целью, 1978 — для встречи с родственниками и близкими, 179 — для получения образования, 104 — по служебным командировкам, 23 — с целью лечения. Также ранее сообщалось о депортации 39 граждан Узбекистана, не имевших законного права на пребывание в США.
Эта ситуация ещё раз напоминает о необходимости соблюдения законных требований и правил при путешествиях. Источник информации: Национальный статистический комитет (One.uz).