Prezident tomonidan qabul qilingan qarorga muvofiq, bu sohada muhim yangiliklar joriy etiladi. Hujjatga ko‘ra, “Barkamol avlod” respublika bolalar maktabi va Respublika o‘quvchi-yoshlar markazi negizida Respublika “Kelajak” markazi tashkil etiladi.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, barcha viloyatlar, poytaxt va tuman (shahar) darajasidagi “Barkamol avlod” maktablari asosida “Kelajak” markazlari faoliyat ko‘rsatadi. Buxoro, Namangan, Samarqand va Xorazm viloyatlaridagi “Kelajak” markazlari yonida bolalar uchun maxsus sayyohlik bazalari ish boshlaydi.
Markazlarda samarali faoliyat yuritish uchun “maktab maslahatchisi” lavozimi joriy etiladi. Maslahatchilar o‘quvchilarning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlaydi.
Ularning maoshi umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktorining o‘rinbosari maoshiga tenglashtiriladi. 2026 yil 1 sentyabrdan menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan maslahatchilarga oy maoshining 30 foiziga teng ustama to‘lanadi.
Qaror bilan “Kelajak” markazlariga bir qator yangi imkoniyatlar berildi. Shartnoma asosida tajribali mutaxassislar va nodavlat ta’lim muassasalarini jalb qilib to‘garaklar tashkil qilish mumkinligi belgilandi.
Bundan tashqari, ota-onalar bilan kelishgan holda badal to‘lovini respublika bo‘yicha belgilangan minimal miqdordan yuqori belgilashga ruxsat berildi. 2026 yil 1 yanvardan ota-onalar to‘laydigan minimal to‘lov miqdori qayta ko‘rib chiqiladi.
Markazlar o‘quvchilar soniga qarab ikki guruhga ajratiladi: 600 nafargacha o‘quvchilar bo‘lsa – II guruh, 601 nafardan ortiq bo‘lsa – I guruhga kiritiladi. Qoraqalpog‘iston, viloyatlar, poytaxt va tuman darajasidagi “Kelajak” markazlari faoliyati quyidagicha tashkil etiladi: to‘garaklar yagona dastur asosida bosqichma-bosqich ixtisoslashtiriladi; inklyuziv to‘garaklarda ishlaydigan pedagoglarga har oyda maoshining 30 foizi miqdorida ustama to‘lanadi.
Ushbu qaror ta’lim tizimida yangi davrni boshlab beradi va yoshlarning imkoniyatlarini yanada kengaytiradi. Ma’lumot manbai: zamin.uz.

Центры будущего развивают внеурочное образование
В нашей стране начался новый этап развития системы внеурочного образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с решением, принятым Президентом, в этой сфере будут внедрены важные новшества. Согласно документу, на базе республиканской детской школы «Баркaмол авлод» и Республиканского центра учащихся и молодежи будет создан Республиканский центр «Кeлaжaк».
Кроме того, на базе школ «Баркaмол авлод» в Республике Каракалпакстан, всех областях, столице и на уровне районов (городов) будут функционировать центры «Кeлaжaк». В областях Бухара, Наманган, Самарканд и Хорезм при центрах «Кeлaжaк» начнут работу специальные туристические базы для детей.
Для эффективной работы центров вводится должность «школьного консультанта». Консультанты будут поддерживать инициативы учащихся.
Их заработная плата приравнивается к зарплате заместителя директора общеобразовательного учреждения. С 1 сентября 2026 года консультанты, имеющие сертификат менеджера, будут получать надбавку в размере 30% от месячной зарплаты.
Решением центрам «Кeлaжaк» предоставлены новые возможности. Установлено, что по контракту можно привлекать опытных специалистов и негосударственные образовательные учреждения для организации кружков.
Кроме того, с согласия родителей разрешено устанавливать плату выше минимального уровня, установленного по республике. С 1 января 2026 года минимальный размер платы, которую платят родители, будет пересмотрен.
Центры делятся на две группы в зависимости от количества учащихся: если до 600 учеников – II группа, если более 601 – I группа. Деятельность центров «Кeлaжaк» в Каракалпакстане, областях, столице и на уровне районов организуется следующим образом: кружки по единой программе постепенно специализируются; педагогам, работающим в инклюзивных кружках, ежемесячно выплачивается надбавка в размере 30% от зарплаты.
Это решение открывает новую эпоху в системе образования и расширяет возможности молодежи. Источник информации: zamin.uz.