Toshkent metrosida yo‘lovchilar uchun yangi infokioskalar ishga tushirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda poytaxt metrosining barcha bekatlarida zamonaviy infokioskalar o‘rnatilmoqda. Hozirda 24 ta bunday qurilma faoliyat yuritmoqda va ular orqali yo‘lovchilar naqd pul evaziga qog‘oz chipta xarid qilish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Infokioskalar to‘lov jarayonida mablag‘ni maydalamaydi, agar ortiqcha pul kiritilsa, qoldiq summa yo‘lovchining mobil telefon raqamiga o‘tkaziladi. Loyiha tashkilotchilari yil oxirigacha infokioskalar sonini 200 taga yetkazishni rejalashtirmoqda, shu bilan barcha 50 ta metro bekati zamonaviy qurilmalar bilan jihozlanadi.
Kelgusida ushbu infokioskalar orqali uy-joy kommunal xizmatlari va mobil aloqa to‘lovlarini amalga oshirish, kartalardan mablag‘ yechish kabi qo‘shimcha xizmatlar ham yo‘lga qo‘yiladi. Ushbu loyiha ATTO va Toshkent metropoliteni hamkorligida, yetakchi fintex kompaniyalardan biri — Alif tomonidan amalga oshirilmoqda.
Mutaxassislar fikricha, infokioskalar tizimni raqamlashtirish, yo‘lovchilarga tezkor xizmat ko‘rsatish va vaqtni tejashda muhim ahamiyatga ega. Shuningdek, avvalroq metro kassalari sonining qisqarishi bilan bog‘liq xodimlarni qayta tayyorlash va yangi kasblarga yo‘naltirish ishlari olib borilayotgani ma’lum qilingan.
Bu esa transport sohasida raqamli islohotlarning kengayib borayotganidan dalolat beradi. Manba: zamin.uz

В метро Ташкента запущены новые инфокиоски
Теперь на всех станциях метро столицы устанавливаются современные инфокиоски. В настоящее время функционирует 24 таких устройства, через которые пассажиры могут приобрести бумажный билет за наличные.
Инфокиоски не измельчают деньги при оплате, если внесена избыточная сумма, остаток переводится на номер мобильного телефона пассажира. Организаторы проекта планируют к концу года довести количество инфокиосков до 200, таким образом все 50 станций метро будут оснащены современными устройствами.
В дальнейшем через эти инфокиоски будут внедрены дополнительные услуги, такие как оплата коммунальных услуг и мобильной связи, а также снятие средств с карт. Этот проект реализуется в сотрудничестве ATTO и Ташкентским метрополитеном, при участии одной из ведущих финтех-компаний — Alif.
По мнению специалистов, инфокиоски имеют важное значение для цифровизации системы, быстрого обслуживания пассажиров и экономии времени. Также ранее сообщалось о переквалификации сотрудников, связанной с сокращением количества касс метро и направлением их на новые профессии.