O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatda yangi Respublika ta’lim markazi — “Kelajak”ni tashkil etish to‘g‘risida farmon imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu markaz “Barkamol avlod” maktabi hamda Respublika o‘quvchi va yoshlar markazi negizida tashkil etiladi. “Kelajak” markazining Toshkent shahrida hamda mamlakatning barcha hududlarida bo‘limlari ochilib, yagona dastur asosida faoliyat yuritadi.
Shuningdek, Buxoro, Namangan, Samarqand va Xorazm viloyatlarida “Kelajak” markazlari qoshida bolalar uchun oromgohlar tashkil etiladi. Markazlarga malakali mutaxassislar va nodavlat ta’lim muassasalari jalb etilishi ko‘zda tutilgan.
Bu tashabbus yosh avlodning sifatli ta’lim olishini ta’minlash, ularning bilim va ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan. Tashkil etilayotgan yangi markaz mamlakat ta’lim tizimining rivojlanishida muhim ahamiyat kasb etadi.

Мирзиёев организовал образовательный центр «Келажак»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал указ о создании в стране нового Республиканского образовательного центра — «Келажак». Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный центр будет создан на базе школы «Баркaмол авлод» и Республиканского центра для учащихся и молодежи. В Ташкенте, а также во всех регионах страны будут открыты отделения центра «Келажак», которые будут работать по единой программе.
Кроме того, в Бухарской, Наманганской, Самаркандской и Хорезмской областях при центрах «Келажак» будут организованы детские лагеря. В центры планируется привлекать квалифицированных специалистов и негосударственные образовательные учреждения.
Эта инициатива направлена на обеспечение качественного образования для молодого поколения, развитие их знаний и навыков. Создаваемый новый центр будет иметь важное значение для развития системы образования страны.