400 million dollar mahallalar infratuzilmasiga ajratiladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev "Kambag‘allikdan farovonlikka" forumida 2026-yilga qadar mahallalarda infratuzilma va tadbirkorlikni rivojlantirish uchun qo‘shimcha 400 million dollar ajratilishini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘ og‘ir sharoitdagi 32 ta tuman va 328 ta mahallada maxsus dasturlarni amalga oshirishga sarflanadi. Shuningdek, 810 ta mahallada umumiy qiymati 1,3 milliard dollar bo‘lgan infratuzilma loyihalari amalga oshiriladi.
Bu loyihalar suv ta’minoti, kanalizatsiya tizimi, yo‘llar, maktablar va bolalar bog‘chalarini barpo etishni o‘z ichiga oladi. Kam ta’minlangan oilalar uchun ipoteka subsidiyalari shaklida har yili 200 million dollar ajratiladi.
2025-yilga borib 470 ming xonadon suv bilan ta’minlanadi, 790 ming xonadonda esa elektr energiyasi sifati yaxshilanadi. Ushbu chora-tadbirlar mahallalarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta’minlashga qaratilgan.

400 миллионов долларов будет выделено на инфраструктуру районов
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на форуме «От бедности к благополучию» объявил о выделении дополнительного финансирования в размере 400 миллионов долларов до 2026 года на развитие инфраструктуры и предпринимательства в махаллях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти средства будут направлены на реализацию специальных программ в 32 районах и 328 махаллях, находящихся в сложных условиях. Кроме того, в 810 махаллях будут реализованы инфраструктурные проекты общей стоимостью 1,3 миллиарда долларов.
Эти проекты включают обеспечение водоснабжением, системы канализации, дороги, строительство школ и детских садов. Для малообеспеченных семей ежегодно выделяется 200 миллионов долларов в виде ипотечных субсидий.
К 2025 году 470 тысяч домохозяйств будут обеспечены водой, а качество электроэнергии улучшится в 790 тысячах домохозяйств. Эти меры направлены на обеспечение социально-экономического развития махаллей.