Saida Mirziyoyeva JST Bosh direktori bilan uchrashdi
17 sentyabr kuni Jeneva shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Jahon savdo tashkiloti (JST) Bosh direktori Ngozi Okonjo-Iveala bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuvda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar jarayoni, JSTga a’zo bo‘lish istiqbollari hamda jarayon davomida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan qiyinchiliklar muhokama qilindi. Saida Mirziyoyeva O‘zbekiston xalqaro savdo tizimida o‘z majburiyatlarini to‘la va vijdonan bajarishga intilayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, u Ngozi Okonjo-Ivealaga rahbar sifatidagi kuchli liderligi va doimiy qo‘llab-quvvatlashi uchun minnatdorlik bildirdi. Muzokaralar davomida ishonch va hamkorlikning global savdo jarayonlaridagi ahamiyati alohida ta’kidlandi.
Bu ikki rahbar ilgari ham muloqot qilgan. Xususan, 2023 yil iyun oyida Toshkentda o‘tkazilgan “O‘zbekistondagi iqtisodiy islohotlar va JSTga a’zo bo‘lish jarayoni” mavzusidagi konferensiyada ular yuzma-yuz uchrashgan.
Shuningdek, sentyabr oyida Saida Mirziyoyeva Jenevaga tashrif buyurib, JST rahbari bilan yana uchrashgan edi. Eslatib o‘tamiz, 2023 yilning 14 may kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev JSTga a’zo bo‘lish jarayonini tezlashtirish masalasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Davlat rahbari ushbu jarayonni tizimli va sifatli tashkil etish bo‘yicha aniq topshiriqlar berdi. Mutaxassislar fikriga ko‘ra, O‘zbekistonning JSTga qo‘shilishi mamlakatimiz uchun yangi bozorlar eshigini ochadi, raqobatbardoshlikni oshiradi va milliy iqtisodiyotni global integratsiyaga yaqinlashtiradi (manba: zamin.uz).

Саида Мирзиёева встретилась с Генеральным директором ЮНЕСКО
17 сентября в Женеве руководитель Администрации Президента Республики Узбекистан Саида Мирзиёева провела встречу с Генеральным директором Всемирной торговой организации (ВТО) Нгози Оконджо-Ивеалой. Об этом сообщил Zamin.uz.
На этой встрече обсуждались процесс реформ, проводимых в нашей стране, перспективы вступления в ВТО, а также возможные трудности, которые могут возникнуть в ходе этого процесса. Саида Мирзиёева подчеркнула стремление Узбекистана полностью и добросовестно выполнять свои обязательства в международной торговой системе.
Кроме того, она выразила благодарность Нгози Оконджо-Ивеале за её сильное лидерство и постоянную поддержку в качестве руководителя. В ходе переговоров было особо отмечено значение доверия и сотрудничества в глобальных торговых процессах.
Эти два руководителя уже ранее общались. В частности, в июне 2023 года они встретились лицом к лицу на конференции в Ташкенте на тему «Экономические реформы в Узбекистане и процесс вступления в ВТО».
Также в сентябре Саида Мирзиёева посетила Женеву и вновь встретилась с руководителем ВТО. Напомним, что 14 мая 2023 года Президент Шавкат Мирзиёев провёл совещание, посвящённое ускорению процесса вступления в ВТО.
Глава государства дал чёткие поручения по системной и качественной организации этого процесса. По мнению специалистов, вступление Узбекистана в ВТО откроет для нашей страны двери на новые рынки, повысит конкурентоспособность и приблизит национальную экономику к глобальной интеграции (источник: zamin.uz).