Kamchatka qirg‘oqlarida 7,2 ballik zilzila sodir bo‘ldi
2025 yil 19 sentyabr kuni Rossiyaning Kamchatka mintaqasi qirg‘oqlari yaqinida Tinch okeanida 7,2 magnitudali kuchli zilzila sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Petropavlovsk-Kamchatskiy va Vilyuchinsk shaharlarida yer qimirlashi 7 ballgacha his qilindi. Hududda sunami xavfi yuzaga kelgani sababli rasmiylar ogohlantirish e’lon qildi.
Rossiya Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirgacha insonlardan jabrlanganlar yoki katta miqdorda moddiy zararlar haqida xabar kelmagan. Favqulodda xizmatlar voqea joyida yuqori tayyorgarlik holatiga o‘tkazilib, xavfsizlik choralari kuchaytirildi.
Shu bilan birga, O‘zbekistonning Vladivostokdagi Bosh konsulxonasi o‘z fuqarolariga rasmiy murojaat qilib, Favqulodda vaziyatlar xizmatining ko‘rsatmalarini qat’iy bajarishni, tinchlikni saqlashni va zarurat tug‘ilganda konsulxona tomonidan berilgan telefon raqamlari orqali tezkor aloqa qilishni tavsiya etdi. Konsulxona tomonidan taqdim etilgan aloqa raqamlari quyidagilardir: +7 (423) 260-48-00 va +7 (902) 078-70-07.
Fuqarolar o‘z xavfsizligini ta’minlash uchun barcha zarur choralarni ko‘rishi lozim. Ushbu ma’lumotlar manbasi: zamin.uz.

На побережье Камчатки произошло землетрясение магнитудой 7,2
19 сентября 2025 года у берегов Камчатского края России в Тихом океане произошло сильное землетрясение магнитудой 7,2. Об этом сообщил Zamin.uz.
В городах Петропавловск-Камчатский и Вилючинск толчки ощущались до 7 баллов. В связи с угрозой цунами власти объявили предупреждение.
По данным МЧС России, на данный момент сообщений о пострадавших или значительном материальном ущербе не поступало. Аварийные службы переведены в режим повышенной готовности, меры безопасности усилены.
В то же время Генеральное консульство Узбекистана во Владивостоке обратилось к своим гражданам с официальным призывом строго соблюдать указания службы чрезвычайных ситуаций, сохранять спокойствие и при необходимости оперативно связываться с консульством по телефонам, предоставленным консульством. Контактные номера, предоставленные консульством: +7 (423) 260-48-00 и +7 (902) 078-70-07.
Гражданам рекомендуется принять все необходимые меры для обеспечения собственной безопасности. Источник информации: zamin.uz.