Chorvoq suv ombori hududida 2026 yildan boshlab nafaqat qirg‘oq bo‘ylab, balki suv maydonida ham tartib va xavfsizlik nazorati kuchaytiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda ommaviy axborot vositalari va blogerlar uchun tashkil etilgan maxsus press-turda ma’lum qilindi. So‘nggi yillarda mamlakatga kelayotgan xorijlik sayyohlar soni sezilarli darajada oshmoqda.
2025 yilning yanvar oyidan iyuligacha O‘zbekistonga 7,4 milliondan ortiq chet el fuqarolari tashrif buyurgan, shulardan taxminan 950 ming nafari aniq sayyohlik maqsadida kelgan. Turizm politsiyasi ushbu davrda bir qator muhim vazifalarni bajarib, 257 ta xalqaro delegatsiyaning xavfsizligini ta’minladi.
Shuningdek, 67,7 mingdan ziyod sayyohga asosan yo‘l ko‘rsatish va tibbiy yordam sohalarida amaliy yordam ko‘rsatildi. Transport xavfsizligi bo‘linmalari ham faoliyatida sezilarli natijalarga erishdi.
Ular 10 ta jinoyatni fosh qildi, 70 nafar bedarak yo‘qolgan shaxsni topdi va 405 ta xavfli buyumni musodara qildi. Yangi tartib chorvoq suv ombori hududida sayyohlar va mahalliy aholi uchun xavfsizlikni yanada oshirishga qaratilgan.
Bu chora-tadbirlar mamlakatning turizm salohiyatini rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi. Ma’lumot manbasi: SputnikUzbek.

В водохранилище Чорвок усиливается контроль безопасности
На территории водохранилища Чорвак с 2026 года будет усилен контроль порядка и безопасности не только вдоль берега, но и на водной поверхности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом было объявлено на специальном пресс-туре, организованном для средств массовой информации и блогеров. В последние годы количество иностранных туристов, приезжающих в страну, значительно увеличивается.
С января по июль 2025 года в Узбекистан посетили более 7,4 миллиона иностранных граждан, из которых примерно 950 тысяч прибыли с целью туризма. Туристическая полиция за этот период выполнила ряд важных задач, обеспечив безопасность 257 международных делегаций.
Кроме того, более 67,7 тысячи туристам была оказана практическая помощь, в основном в сферах навигации и медицинской помощи. Подразделения транспортной безопасности также достигли значительных результатов в своей деятельности.
Они раскрыли 10 преступлений, нашли 70 без вести пропавших лиц и изъяли 405 опасных предметов. Новый порядок направлен на повышение безопасности туристов и местного населения на территории водохранилища Чорвак.
Эти меры имеют важное значение для развития туристического потенциала страны. Источник информации: SputnikUzbek.