Ona suti bilan boqishni rag‘batlantirish dasturi qabul qilindi
2023 yil 19 sentyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida bolalar sog‘ligini himoya qilish va ona suti bilan boqishni targ‘ib qilish bo‘yicha chora-tadbirlar muhokama qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yig‘ilishda so‘nggi yillarda butun dunyoda chaqaloqlarni emizish darajasi kamayib borayotgani, uning o‘rnini bosuvchi mahsulotlar iste’moli esa sezilarli darajada oshayotgani qayd etildi. Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining tavsiyalariga ko‘ra, 2030 yilga kelib oltinchi oygacha bo‘lgan chaqaloqlarning kamida yetmish foizi faqat ona suti bilan oziqlanishi lozim.
Hozirgi kunda esa O‘zbekistonda bu ko‘rsatkich atigi yigirma besh foizni tashkil etmoqda. Shu sababli mamlakatda “Ona suti bilan oziqlantirishni qo‘llab-quvvatlash milliy dasturi” ishlab chiqilmoqda.
Ushbu dastur doirasida Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti va YUNISEFning “Ona suti uchun qulay tibbiyot muassasasi” hamda “Muvaffaqiyatli emizish sari o‘n qadam” tashabbuslari amalga oshiriladi. Tibbiyot xodimlari maxsus o‘qitiladi, homilador va yosh onalar uchun bilim oshirish bo‘yicha seminarlar o‘tkaziladi.
Bundan tashqari, qonunchilikka ona suti o‘rnini bosuvchi mahsulotlarning reklamasini cheklashga doir o‘zgartirishlar kiritiladi. Bolalar uchun mo‘ljallangan taomlarni ishlab chiqarish, import va sotish tartib-qoidalari takomillashtiriladi.
Sog‘liqni saqlash vaziri Asilbek Xudayarovning ta’kidlashicha, so‘nggi yillarda sun’iy bolalar ovqatlari faol reklama qilinayotgani bois ko‘plab onalar sifat jihatidan shubhali mahsulotlar bilan bolalarini boqmoqda. Shu sababli yangi loyiha doirasida keng ko‘lamli axborot kampaniyalari tashkil etilib, ona suti bilan boqishning afzalliklari keng jamoatchilikka yetkaziladi.
Ushbu chora-tadbirlar bolalar sog‘ligini mustahkamlash va ona sutining ahamiyatini oshirishga qaratilgan (manba: zamin.uz).

Программа поощрения грудного вскармливания принята
19 сентября 2023 года под председательством Президента Шавката Мирзиёева обсуждались меры по защите здоровья детей и продвижению грудного вскармливания. Об этом сообщает Zamin.uz.
На заседании было отмечено, что в последние годы во всем мире уровень грудного вскармливания снижается, а потребление заменяющих продуктов значительно увеличивается. Согласно рекомендациям Всемирной организации здравоохранения, к 2030 году не менее семидесяти процентов детей в возрасте до шести месяцев должны питаться исключительно грудным молоком.
В настоящее время в Узбекистане этот показатель составляет всего двадцать пять процентов. По этой причине в стране разрабатывается «Национальная программа поддержки грудного вскармливания».
В рамках этой программы будут реализованы инициативы Всемирной организации здравоохранения и ЮНИСЕФ «Медицинское учреждение, благоприятное для грудного вскармливания» и «Десять шагов к успешному грудному вскармливанию». Медицинские работники пройдут специальное обучение, для беременных и молодых матерей будут проводиться семинары по повышению знаний.
Кроме того, в законодательство будут внесены изменения, ограничивающие рекламу заменяющих грудное молоко продуктов. Будут усовершенствованы правила производства, импорта и продажи детского питания.
Министр здравоохранения Асилбек Худояров подчеркнул, что в последние годы искусственные детские смеси активно рекламируются, из-за чего многие матери кормят своих детей продуктами сомнительного качества. Поэтому в рамках нового проекта будут организованы масштабные информационные кампании, чтобы донести до широкой общественности преимущества грудного вскармливания.
Эти меры направлены на укрепление здоровья детей и повышение значения грудного молока (источник: zamin.uz).