Bo‘stonliqdagi o‘rmon yong‘ini tez bartaraf etildi
2025 yil 20 sentyabr kuni soat 13:00 larda Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumani Yakatut qishlog‘iga tutash hududda joylashgan Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligida yong‘in yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yong‘in haqida xabar kelishi bilan o‘rmon xo‘jaligi mas’ullari, 40 nafardan ortiq ishchi-xodimlar, shuningdek, mahalliy yoshlardan tashkil topgan 10 kishilik ko‘ngilli yong‘in-qutqaruv guruhi va tuman ichki ishlar bo‘limi xodimlari hodisa joyiga yetib bordi. Ularning tezkor va hamjihat harakatlari tufayli yong‘in soat 14:40 ga kelib butunlay bartaraf etildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, yong‘in natijasida taxminan 1,5 gektar maydondagi qurib qolgan o‘tlar yonib ketgan. Yong‘inning kelib chiqish sababi sifatida Yakatut qishlog‘ida yashovchi, 1956 yilda tug‘ilgan S.D.
ismli fuqaroning ichimlik suvi metall quvurini payvandlash jarayonida texnika xavfsizligi qoidalariga rioya qilmasligi ko‘rsatilmoqda. Shu sababli S.D.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 84-moddasi 3-qismi asosida ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi.
Mazkur voqea yuzasidan zaruriy profilaktik choralar ko‘rilmoqda va fuqarolardan o‘rmon hududlarida xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilishlari so‘ralmoqda. Manba: zamin.uz

Лесной пожар в Бостанлыке быстро ликвидирован
20 сентября 2025 года около 13:00 в государственном лесном хозяйстве Бурчмулла, расположенном в районе, прилегающем к деревне Якатут Бостанлыкского района Ташкентской области, произошёл пожар. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сразу после поступления сообщения о пожаре на место происшествия прибыли ответственные лица лесного хозяйства, более 40 работников, а также 10 добровольцев из местной молодёжи, сформировавших пожарно-спасательную группу, и сотрудники районного отдела внутренних дел. Благодаря их оперативным и слаженным действиям пожар был полностью ликвидирован к 14:40.
По данным, в результате пожара сгорело примерно 1,5 гектара высохшей травы. Причиной возгорания стало несоблюдение правил техники безопасности при сварочных работах на металлическом водопроводном трубопроводе гражданином С.Д., 1956 года рождения, проживающим в деревне Якатут.
В связи с этим в отношении С.Д. был составлен административный протокол по части 3 статьи 84 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.
По данному инциденту принимаются необходимые профилактические меры, и гражданам настоятельно рекомендуется строго соблюдать правила безопасности в лесных зонах. Источник: zamin.uz