Oliy ta’limga qo‘shimcha qabul imkoniyatlari yaratildi
O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga qabul jarayonlarini muvofiqlashtiruvchi Davlat komissiyasining so‘nggi majlisida oliy ta’limga kira olmagan yoshlar uchun yangi imkoniyatlar yaratish bo‘yicha muhim qarorlar qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qarorlar asosida bakalavriat yo‘nalishlarida bo‘sh qolgan o‘rinlar uchun qo‘shimcha tanlovlar o‘tkazilishi belgilandi. Bu tanlovda 56,7 ball va undan yuqori natija ko‘rsatgan, ammo talabalikka tavsiya etilmagan abituriyentlar ishtirok etishi mumkin.
Shuningdek, ro‘yxatdan o‘tishning ikkinchi bosqichida oliy ta’lim muassasasi yoki yo‘nalish tanlamagan abituriyentlarga yana bir imkoniyat beriladi. Bundan tashqari, kirish imtihonlari natijalari asosida abituriyentlarga tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt shaklida ta’lim olish imkoniyati taqdim etiladi.
Davlat komissiyasi respublikadagi xorijiy va nodavlat oliy ta’lim muassasalariga davlat buyurtmalarini ham tasdiqladi. Qoraqalpog‘iston yoshlari uchun alohida qo‘shimcha grant va to‘lov-kontrakt o‘rinlari ajratilgani ham muhim yangilik hisoblanadi.
Shu bilan birga, Prezident granti kvotalari ta’lim sohalari kesimida qayta taqsimlandi va davlat oliy ta’lim muassasalari magistraturasiga qabul tanlovining natijalari ma’qullandi. Ushbu o‘zgarishlar yoshlar uchun ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi va ta’lim tizimining samaradorligini oshirishga qaratilgan.

Созданы дополнительные возможности для поступления в высшее образование
На последнем заседании Государственной комиссии по координации приемных процессов в образовательные учреждения Республики Узбекистан были приняты важные решения о создании новых возможностей для молодых людей, не поступивших в высшие учебные заведения. Об этом сообщает Zamin.uz.
На основании этих решений будет проведен дополнительный конкурс на свободные места по направлениям бакалавриата. В этом конкурсе могут участвовать абитуриенты, набравшие 56,7 балла и выше, но не рекомендованные к зачислению.
Кроме того, на втором этапе регистрации абитуриентам, не выбравшим высшее учебное заведение или направление, предоставляется еще одна возможность. Также на основе результатов вступительных экзаменов абитуриентам будет предоставлена возможность обучения на условиях дифференцированного платного контракта.
Государственная комиссия также утвердила государственные заказы на иностранные и негосударственные высшие учебные заведения в республике. Важной новостью является выделение отдельных дополнительных грантов и платных контрактных мест для молодежи Каракалпакстана.
Вместе с тем, квоты президентских грантов были перераспределены по направлениям образования, а результаты конкурса на поступление в магистратуру государственных высших учебных заведений были утверждены. Эти изменения направлены на расширение возможностей получения образования для молодежи и повышение эффективности системы образования.