Oliy ta’limda qo‘shimcha tanlov imkoniyati yaratildi
O‘zbekiston ta’lim tashkilotlariga qabul qilish masalalari bo‘yicha davlat komissiyasi majlisi o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda oliy ta’lim tizimini yanada samarali tashkil etish, yoshlarga keng imkoniyatlar yaratish va tenglik tamoyillarini ta’minlashga doir muhim qarorlar qabul qilindi. Eng asosiy yangilik shundaki, bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarida vakant qolgan o‘rinlar uchun qo‘shimcha tanlov o‘tkaziladi.
Ushbu imkoniyatdan kirish imtihonlarida 56,7 ball va undan yuqori natija ko‘rsatgan, ammo talabalikka tavsiya etilmagan yoki ro‘yxatdan o‘tishning ikkinchi bosqichida oliy ta’lim muassasasini tanlamagan abituriyentlar foydalanishi mumkin. Bu orqali minglab yoshlar o‘zlari orzu qilgan oliygohga kirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Shuningdek, kirish imtihonlari natijalariga qarab abituriyentlarga tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida tahsil olish imkoniyati yaratildi. Ya’ni, yuqori ball to‘plagan talabgorlar uchun qulayroq shartlar taklif etiladi.
Davlat komissiyasi majlisida xorijiy va nodavlat oliy ta’lim tashkilotlari uchun davlat buyurtmalari tasdiqlandi. Bu esa yoshlarning xalqaro standartlarga mos ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytiradi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi yoshlari uchun alohida e’tibor qaratilib, ularga qo‘shimcha grant va to‘lov-kontrakt o‘rinlari ajratildi. Bu hududdagi yoshlarning oliy ta’limga bo‘lgan talabini qondirishda muhim omil bo‘lishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, prezident granti uchun ajratilgan kvotalar ta’lim sohalari bo‘yicha taqsimlandi. Davlat oliy ta’lim muassasalarining magistratura mutaxassisliklariga tanlov natijalari ham rasmiy tasdiqlandi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu yangiliklar abituriyentlar uchun yanada adolatli va samarali tizim yaratishda muhim qadam hisoblanadi. Yoshlar uchun imkoniyatlar ortib bormoqda, bu esa ularning bilimga intilishi va kelajakdagi muvaffaqiyatlari uchun yangi yo‘llarni ochmoqda.

В высшем образовании создана дополнительная возможность выбора
В Узбекистане прошло заседание государственной комиссии по вопросам приема в образовательные учреждения. Об этом сообщает Zamin.uz.
На нем были приняты важные решения по дальнейшей эффективной организации системы высшего образования, созданию широких возможностей для молодежи и обеспечению принципов равенства. Главная новость заключается в том, что для вакантных мест по направлениям бакалавриата будет проведен дополнительный отбор.
Этой возможностью смогут воспользоваться абитуриенты, которые набрали 56,7 балла и выше на вступительных экзаменах, но не были рекомендованы к зачислению или не выбрали высшее учебное заведение на втором этапе регистрации. Это позволит тысячам молодых людей получить шанс поступить в желаемый вуз.
Кроме того, в зависимости от результатов вступительных экзаменов для абитуриентов создана возможность обучения на основе дифференцированного платного контракта. То есть для претендентов с высокими баллами будут предложены более выгодные условия.
На заседании государственной комиссии были утверждены государственные заказы для иностранных и негосударственных высших учебных заведений. Это расширит возможности молодежи получать образование, соответствующее международным стандартам.
Особое внимание уделено молодежи Республики Каракалпакстан, для которой выделены дополнительные гранты и места по платным контрактам. Ожидается, что это станет важным фактором удовлетворения спроса молодежи региона на высшее образование.
Кроме того, квоты, выделенные на президентские гранты, распределены по направлениям образования. Также официально утверждены результаты отбора по магистерским специальностям государственных высших учебных заведений.
По словам специалистов, эти нововведения являются важным шагом в создании более справедливой и эффективной системы для абитуриентов. Возможности для молодежи расширяются, что открывает новые пути для их стремления к знаниям и будущим успехам.