2025-yil qo‘shimcha qabulda bo‘sh o‘rinlar taqdim etiladi
Davlat qabul komissiyasi ma’lumotiga ko‘ra, 2025/2026-o‘quv yili uchun bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarida bo‘sh qolgan o‘rinlarga qo‘shimcha qabul amalga oshiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu imkoniyat abituriyentlarga 6-yo‘nalish sifatida taqdim etiladi. Ushbu imkoniyatdan 2025-yilgi kirish imtihonlarida 56,7 ball va undan yuqori natija ko‘rsatgan, ammo talabalikka tavsiya etilmagan nomzodlar hamda ro‘yxatdan o‘tishning ikkinchi bosqichida yo‘nalish tanlamay qolgan abituriyentlar foydalanishi mumkin.
Qabul jarayoni 2025-yil 25-sentabrdan 3-oktabrgacha my.uzbmb.uz sayti orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tish shaklida amalga oshiriladi. Ro‘yxatdan o‘tgan nomzodlar to‘plagan ballari bo‘yicha ketma-ketlikda bazaviy to‘lov-kontrakt asosida talabaga tavsiya etiladi.
Ro‘yxatdan o‘tish jarayonida fanlar majmuasiga mos keladigan yo‘nalishni tanlash mumkin. Tanlov natijalari 2025-yil 8-oktabrgacha e’lon qilinib, oliy ta’lim muassasalariga yuboriladi.
Bo‘sh o‘rinlar haqidagi ma’lumotlar Bosh milliy axborot agentligi rasmiy saytida e’lon qilinadi. Abituriyentlar yo‘nalish tanlayotganda faqat fanlar majmuasiga mos va bo‘sh o‘rin mavjud yo‘nalishlarni ko‘rishlari mumkin (manba: uz24.uz).

В 2025 году на дополнительном приеме будут предоставлены свободные места
По данным Государственной приёмной комиссии, в 2025/2026 учебном году будет проведён дополнительный приём на свободные места по направлениям бакалавриата. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта возможность предоставляется абитуриентам в качестве шестого направления. Ею могут воспользоваться кандидаты, набравшие 56,7 балла и выше на вступительных экзаменах 2025 года, но не рекомендованные к зачислению, а также абитуриенты, которые не выбрали направление во втором этапе регистрации.
Процесс приёма будет проходить с 25 сентября по 3 октября 2025 года в форме онлайн-регистрации на сайте my.uzbmb.uz. Зарегистрированные кандидаты будут рекомендованы к зачислению на основе набранных баллов по базовому платному контракту в порядке очередности.
Во время регистрации можно выбрать направление, соответствующее комплексу предметов. Результаты отбора будут объявлены до 8 октября 2025 года и направлены в высшие учебные заведения.
Информация о свободных местах будет опубликована на официальном сайте Главного национального информационного агентства. Абитуриенты при выборе направления смогут видеть только те направления, которые соответствуют комплексу предметов и имеют свободные места (источник: uz24.uz).