Oliy ta’limda qo‘shimcha qabul 25-sentyabrdan boshlanadi
O‘zbekistonda 2025/2026 o‘quv yili uchun davlat oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarida vakant o‘rinlarga qo‘shimcha qabul 25-sentyabrdan 3-oktyabrgacha amalga oshiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Oliy ta’lim vazirligi ma’lum qildi. Joriy yilgi kirish imtihonlarida 56,7 ball va undan yuqori natija ko‘rsatgan, ammo talabalikka tavsiya etilmagan abituriyentlar, shuningdek, ro‘yxatdan o‘tishning ikkinchi bosqichida oliy ta’lim muassasasi va yo‘nalish tanlamagan nomzodlar uchun yangi imkoniyatlar yaratildi.
Ushbu abituriyentlar 25-sentyabrdan 3-oktyabrgacha onlayn ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin. Ro‘yxatdan o‘tish my.uzbmb.uz sayti orqali amalga oshiriladi.
Ro‘yxatdan o‘tgan abituriyentlar to‘plagan ballari asosida vakant o‘rinlarga bazaviy to‘lov yoki kontrakt asosida talabalikka tavsiya etiladi. Har bir nomzod fanlar majmuasiga mos bakalavriat yo‘nalishini tanlash imkoniga ega bo‘ladi.
Ballari yuqori bo‘lgan abituriyentlar vakant o‘rinlarga joylashtiriladi. Qo‘shimcha qabul natijalari 2025-yil 8-oktyabrga qadar e’lon qilinadi va talabalarga hujjatlarini rasmiylashtirish uchun oliy ta’lim muassasalariga yetkaziladi.
Vakant o‘rinlar va talablar bo‘yicha to‘liq ma’lumotlar Bilim va malakalarni baholash agentligining rasmiy veb-saytida e’lon qilinadi. Bu abituriyentlarga yangi imkoniyatlar yaratib, kelajakdagi ta’lim yo‘nalishini tanlashda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.
Shu bilan birga, onlayn qabul jarayoni aholiga bo‘sh o‘rinlar haqida tez va oson ma’lumot olish imkonini beradi. Bu yilgi qo‘shimcha qabul jarayoni mamlakatimiz oliy ta’lim sohasidagi yangi tendensiyalar boshlanganini ko‘rsatadi va ta’limni rivojlantirish yo‘lida muhim qadam hisoblanadi (manba: Oliy ta’lim vazirligi).

Дополнительный приём в высшее образование начинается с 25 сентября
В Узбекистане дополнительный приём на вакантные места в бакалавриате государственных высших учебных заведений на 2025/2026 учебный год будет осуществляться с 25 сентября по 3 октября. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Министерство высшего образования. Для абитуриентов, которые на текущих вступительных экзаменах набрали 56,7 баллов и выше, но не были рекомендованы к зачислению, а также для кандидатов, не выбравших высшее учебное заведение и направление на втором этапе регистрации, созданы новые возможности.
Эти абитуриенты могут пройти онлайн регистрацию с 25 сентября по 3 октября. Регистрация осуществляется через сайт my.uzbmb.uz.
Зарегистрированные абитуриенты будут рекомендованы к зачислению на вакантные места на основе набранных баллов на условиях базовой оплаты или контракта. Каждый кандидат сможет выбрать бакалаврскую программу, соответствующую комплексу предметов.
Абитуриенты с высокими баллами будут размещены на вакантные места. Результаты дополнительного приёма будут объявлены до 8 октября 2025 года и документы студентов будут доставлены в высшие учебные заведения для оформления.
Полная информация о вакантных местах и требованиях будет опубликована на официальном сайте Агентства по оценке знаний и квалификаций. Это создаст новые возможности для абитуриентов и будет иметь важное значение при выборе будущего направления обучения.
Кроме того, онлайн-процесс приёма позволит населению быстро и легко получить информацию о свободных местах. Дополнительный приём в этом году демонстрирует начало новых тенденций в сфере высшего образования нашей страны и является важным шагом на пути развития образования (источник: Министерство высшего образования).