2025/2026-o‘quv yili uchun Oliy ta’lim muassasalari rektorlari tomonidan super-kontrakt miqdorini belgilash tartibi joriy qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda talabalar uchun qo‘shimcha qabulda super-kontrakt to‘lovlari oliy ta’lim muassasalari rahbarlari tomonidan belgilanadi. Ushbu o‘zgarishlar Davlat qabul komissiyasining yangi qaroriga asoslanadi.
Yangi tartibga muvofiq, 56,7 ball yoki undan yuqori natija ko‘rsatgan, ammo to‘g‘ridan-to‘g‘ri talabalikka tavsiya etilmagan abituriyentlar uchun super-kontrakt miqdorini belgilash huquqi rektorlar zimmasiga yuklandi. Bu amaliyot oliy ta’lim muassasalarining imkoniyatlarini kengaytirish va abituriyentlar uchun teng sharoit yaratishni ko‘zlaydi.
Qabul chegarasi 4,05 ballgacha yetmagan abituriyentlar uchun to‘lov miqdori Nizomga muvofiq belgilanadi. 4,05 balldan yuqori natija ko‘rsatganlar uchun esa super-kontrakt to‘lovi bazaviy kontrakt to‘lovining kamida uch baravaridan kam bo‘lmasligi lozim.
Super-kontrakt miqdori 2025 yil 25 sentyabrgacha tasdiqlanib, har bir oliy ta’lim muassasasining rasmiy veb-saytida e’lon qilinadi. Shuningdek, abituriyentlarga 31 oktabrgacha to‘lovning 50 foizini amalga oshirish imkoniyati berildi, bu esa ularning o‘qishni davom ettirishiga yordam beradi.
Bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga kirish imtihonlari natijasiga ko‘ra davlat granti yoki super-kontrakt asosida tavsiya etilgan talabalar o‘z istaklariga ko‘ra birinchi yo‘nalishda super-kontrakt asosida o‘qish huquqiga ega bo‘ladilar. Shu bilan birga, O‘zbekistondagi xorijiy va nodavlat oliy ta’lim muassasalariga davlat buyurtmalari tasdiqlanib, Qoraqalpog‘iston yoshlari uchun qo‘shimcha grant va to‘lov-kontrakt o‘rinlari ajratildi.
Ushbu yangi tartib talabalar o‘qishga bo‘lgan qiziqishini mustahkamlash va oliy ta’limga kirish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi. To‘lov-kontrakt va super-kontrakt asosidagi qabul tizimining takomillashuvi oliy ta’limda sifatli o‘qish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.

В вузах сумму супер-контракта устанавливают ректоры
Для учебного года 2025/2026 введён порядок установления суммы супер-контракта ректорами высших учебных заведений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь суммы оплаты по супер-контракту при дополнительном приёме для студентов устанавливаются руководителями высших учебных заведений. Эти изменения основаны на новом решении Государственной приёмной комиссии.
В соответствии с новым порядком, право устанавливать сумму супер-контракта для абитуриентов, набравших 56,7 баллов и выше, но не рекомендованных к прямому зачислению, возложено на ректоров. Эта практика направлена на расширение возможностей высших учебных заведений и создание равных условий для абитуриентов.
Для абитуриентов, не достигших проходного балла в 4,05, сумма оплаты определяется согласно Положению. Для тех, кто набрал более 4,05 баллов, плата по супер-контракту должна быть не менее чем в три раза выше базового контракта.
Сумма супер-контракта будет утверждена до 25 сентября 2025 года и опубликована на официальных сайтах каждого высшего учебного заведения. Также абитуриентам предоставлена возможность оплатить 50 процентов суммы до 31 октября, что поможет им продолжить обучение.
Студенты, рекомендованные на бюджет или по супер-контракту по результатам вступительных экзаменов на бакалавриат, имеют право по своему желанию обучаться по супер-контракту на первом направлении. Кроме того, утверждены государственные заказы для иностранных и негосударственных вузов в Узбекистане, а для молодёжи Каракалпакстана выделены дополнительные гранты и места по платному контракту.
Этот новый порядок направлен на укрепление интереса студентов к обучению и расширение возможностей поступления в высшие учебные заведения. Совершенствование системы приёма на контрактной и супер-контрактной основе создаёт новые возможности для качественного образования в высшей школе.