Toshkentda havo sifati dunyoda eng yomon darajada
Toshkent shahrining havo sifati 2025-yil 22-sentyabr holatiga ko‘ra dunyoda eng yomon ko‘rsatkichga ega bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Poytaxtda havo sifati indeksi (AQI) 629 ballga yetib, bu raqam dunyoning yirik shaharlari orasida eng yuqori darajani tashkil etdi. Ushbu ko‘rsatkich Toshkentni ekologik muammolarga duch kelayotgan shaharlar qatoriga qo‘shdi.
Jumladan, Lahor, Kinshasa, Dubay va Dehli kabi yirik shaharlarda ham atmosfera ifloslanishi jiddiy muammo hisoblanadi. Bu holat shahar havo sifatining keskin yomonlashganini va aholining sog‘lig‘iga salbiy ta’sir ko‘rsatishini anglatadi.
Mutaxassislarning fikricha, havo ifloslanishining asosiy sabablari sanoat korxonalari, transport vositalarining ko‘payishi va issiqxona gazlarining ko‘p miqdorda atmosferaga chiqarilishi bilan bog‘liq. Shu sababli, ekologik muammolarni hal etish va havo sifatini yaxshilash uchun kompleks chora-tadbirlar ko‘rilishi zarur.
Ushbu ma’lumotlar zamin.uz saytidan olindi.