O‘zbekiston va AQSH strategik sheriklikni mustahkamladi
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-sentyabr kuni BMT Bosh assambleyasining 80-yubiley sessiyasi doirasida AQSH prezidenti Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Serjio Gorni qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash va kelgusidagi hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan muhim qadam bo‘ldi. Serjio Gor AQSH prezidenti Donald Trampning samimiy salomini yetkazdi, bu esa ikki mamlakat munosabatlaridagi ishonch va yaxshi niyatni yana bir bor tasdiqladi.
Telefon orqali o‘tkazilgan muloqotda tomonlar muhim kelishuvlarga erishib, hamkorlikning yangi bosqichiga qadam qo‘ydi. Joriy yil 5 sentyabrda ikki mamlakat yetakchilari o‘rtasida strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirish va barqarorligini ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
Siyosiy muloqot va delegatsiyalar almashinuvi, shuningdek, ishbilarmonlik aloqalarining faollashishi ijobiy baholandi. Nyu-York shahrida o‘tgan tadbirlar O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qildi.
AQSHning yetakchi kompaniyalari bilan o‘tkazilgan uchrashuvlar yangi loyihalarning qo‘llab-quvvatlanishiga yordam berdi. Kelgusida fuqaro aviatsiyasi, tog‘-kon sanoati, moliya, innovatsiyalar, kimyo va energetika kabi sohalarda umumiy qiymati 100 milliard dollardan ortiq shartnomalar amalga oshirilishi kutilmoqda.
Yangi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun AQSH Eksimbanki va DFC jamg‘armasining imkoniyatlaridan foydalanish hamda qo‘shma muvofiqlashtiruvchi qo‘mita tashkil etish muhimligi ta’kidlandi. Shuningdek, xavfsizlik, terrorizm va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashishda hamkorlikning ahamiyati alohida e’tirof etildi.
Bo‘lajak tadbirlar rejasi iqtisodiy va xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Bu yangi tashabbuslar O‘zbekistonning xalqaro maydondagi o‘rnini oshirish va AQSH bilan munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqishda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.

Узбекистан и США укрепили стратегическое партнерство
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 22 сентября в рамках 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи ООН принял специального представителя президента США по Южной и Центральной Азии Серхио Горни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта встреча стала важным шагом по укреплению стратегического партнерства между двумя странами и расширению будущего сотрудничества. Серхио Горни передал искренние приветствия президента США Дональда Трампа, что еще раз подтвердило доверие и добрые намерения в отношениях между двумя государствами.
В ходе телефонного разговора стороны достигли важных соглашений и перешли на новый этап сотрудничества. 5 сентября текущего года лидеры двух стран обсудили вопросы развития и обеспечения стабильности стратегического партнерства.
Политический диалог и обмен делегациями, а также активизация деловых связей были оценены положительно. Мероприятия, прошедшие в Нью-Йорке, способствовали дальнейшему укреплению сотрудничества между Узбекистаном и США.
Встречи с ведущими американскими компаниями способствовали поддержке новых проектов. В будущем ожидается реализация контрактов на общую сумму более 100 миллиардов долларов в таких сферах, как гражданская авиация, горнодобывающая промышленность, финансы, инновации, химия и энергетика.
Было подчеркнуто важность использования возможностей Эксимбанка США и фонда DFC для поддержки новых проектов, а также создания совместного координационного комитета. Кроме того, особое признание было уделено значению сотрудничества в области безопасности, борьбы с терроризмом и незаконной миграцией.
Планируемые мероприятия будут способствовать дальнейшему укреплению сотрудничества в экономической и безопасности сферах. Эти новые инициативы имеют важное значение для повышения международного статуса Узбекистана и выведения отношений с США на новый уровень.