Xorijiy va nodavlat oliygohlarga 1320 davlat buyurtmasi berildi
2025-2026 o‘quv yili uchun respublikadagi xorijiy va nodavlat oliy ta’lim muassasalariga jami 1320 ta davlat buyurtmasi parametrlari tasdiqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat komissiyasining qaroriga ko‘ra, ushbu buyurtmalar yoshlar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi va ularni talabalikka tavsiya etishda yordam beradi. 29-sentyabrdan 5-oktyabrga qadar xorijiy va nodavlat oliy ta’lim muassasalariga to‘lov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etilgan abituriyentlar ro‘yxatdan o‘tish imkoniga ega bo‘ladi.
Bu muddat davomida qo‘shimcha talabalar qabul qilinishi ta’lim tizimining rivojlanishiga xizmat qiladi. Ro‘yxatdan o‘tgan abituriyentlar uchun test sinovlari 2025-yil 12-oktyabrga qadar o‘tkaziladi.
Sinov natijalari asosida abituriyentlarning ballari hisobga olinib, ularning tanlovdagi o‘rni aniqlanadi. Shuningdek, 2019-yil 14-maydagi prezident qarori PQ-4319 asosida belgilangan miqdorda to‘lov undiriladi.
Test natijalari e’tiborga olingan holda, abituriyentlar jamoa tartibida qabul qilinib, 2025-yil 17-oktyabrga qadar oliy ta’lim muassasalariga rasmiy ravishda joylashtiriladi. Bundan tashqari, davlat oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat yo‘nalishlariga kirish uchun ro‘yxatdan o‘tgan va imtihonlarda ishtirok etgan, ammo talabalikka tavsiya etilmagan abituriyentlar uchun ham yangi imkoniyatlar yaratilgan.
Ular o‘zlarining to‘plagan ballari va fanlar majmuasiga ko‘ra mos yo‘nalishlarga tanlovda qatnashish huquqiga ega bo‘ladilar. Ushbu qaror va test sinovlari natijasida ta’limga kirish imkoniyati kengayadi, bu esa yoshlarning o‘z maqsadlariga erishishida muhim ahamiyat kasb etadi.

Иностранным и негосударственным вузам было предоставлено 1320 государственных заказов
На 2025-2026 учебный год утверждены параметры 1320 государственных заказов для иностранных и негосударственных высших учебных заведений в республике. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению Государственной комиссии, эти заказы создают новые возможности для молодежи и помогают им при рекомендации к обучению. С 29 сентября по 5 октября абитуриенты, рекомендованные к обучению на платной основе в иностранных и негосударственных вузах, смогут пройти регистрацию.
В этот период дополнительный прием студентов будет способствовать развитию системы образования. Тестирование для зарегистрированных абитуриентов пройдет до 12 октября 2025 года.
По результатам тестов будут учтены баллы абитуриентов и определено их место в конкурсе. Также будет взиматься плата в размере, установленном президентским указом № ПҚ-4319 от 14 мая 2019 года.
С учетом результатов тестирования абитуриенты будут приняты коллективно и официально размещены в высших учебных заведениях до 17 октября 2025 года. Кроме того, для абитуриентов, зарегистрировавшихся и участвовавших в экзаменах на бакалавриат государственных вузов, но не рекомендованных к обучению, также созданы новые возможности.
Они получат право участвовать в конкурсе по соответствующим направлениям в соответствии с набранными баллами и комплексом предметов. Благодаря этому решению и результатам тестирования расширяются возможности поступления в образование, что имеет важное значение для достижения молодежью своих целей.