To‘lov muddati uzaytirildi, kontrakt shartlari yangilandi
2025-2026 o‘quv yilida respublika davlat oliy ta’lim muassasalariga to‘lov-kontrakt asosida qabul qilingan abituriyentlar uchun to‘lov miqdorining kamida 25 foizini to‘lash muddati uzaytirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda ushbu to‘lovni amalga oshirish uchun oxirgi sana 2025-yil 30-oktyabrga belgilandi. Bu o‘zgarish talabalar uchun moliyaviy yukni yengillashtirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, iqtisodiyot sohalarida kamida besh yillik ish stajiga ega bo‘lgan va tavsiyanoma hamda suhbat asosida oliy ta’limga qabul qilingan abituriyentlar uchun to‘lov-kontrakt miqdori ikki barobar oshirildi. Bu esa ularning malakasi va tajribasiga mos keladigan shartlarni yaratadi.
Davlat komissiyasining qaroriga ko‘ra, 2025-2026 o‘quv yili uchun respublikada faoliyat yuritayotgan xorijiy va nodavlat oliy ta’lim muassasalariga jami 1320 ta davlat buyurtmasi parametrlari tasdiqlandi. Ushbu parametrlar abituriyentlarga aniq talablar va shartlarni taqdim etadi hamda yoshlar uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochadi.
2025-yil 29-sentyabrdan 5-oktyabrgacha xorijiy va nodavlat oliy ta’lim muassasalariga to‘lov-kontrakt asosida qabul qilinayotgan abituriyentlar uchun davlat buyurtmasi parametrlariga muvofiq ro‘yxatdan o‘tish imkoniyati beriladi. Bu jarayon yoshlar uchun oliy ta’limga kirish yo‘llarini kengaytiradi.
Ro‘yxatdan o‘tgan abituriyentlar uchun 2025-yil 12-oktyabrga qadar test sinovlari o‘tkaziladi. Sinov natijalari asosida ta’limga qabul qilishning yangi bosqichi boshlanadi.
Ushbu qarorlar ta’lim tizimini rivojlantirish va yoshlar uchun qulay sharoitlar yaratishda muhim ahamiyatga ega. Davlat va xususiy oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlik mustahkamlanib, yoshlarning oliy ta’limga bo‘lgan qiziqishi oshadi (manba: zamin.uz).

Срок оплаты продлен, условия контракта обновлены
В 2025-2026 учебном году для абитуриентов, поступивших в государственные высшие учебные заведения республики на основе платного контракта, срок оплаты не менее 25 процентов суммы продлен. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь крайний срок для осуществления данного платежа установлен на 30 октября 2025 года. Это изменение направлено на облегчение финансовой нагрузки для студентов.
Кроме того, для абитуриентов, имеющих не менее пяти лет стажа работы в экономических сферах и поступивших на основе рекомендации и собеседования, сумма платного контракта увеличена вдвое. Это создаёт условия, соответствующие их квалификации и опыту.
Согласно решению Государственной комиссии, на 2025-2026 учебный год утверждены параметры 1320 государственных заказов для иностранных и негосударственных высших учебных заведений, действующих в республике. Эти параметры предоставляют абитуриентам чёткие требования и условия, а также открывают новые возможности для молодёжи.
С 29 сентября по 5 октября 2025 года абитуриенты, поступающие на основе платного контракта в иностранные и негосударственные высшие учебные заведения, смогут зарегистрироваться в соответствии с параметрами государственного заказа. Этот процесс расширит пути поступления в высшее образование для молодёжи.
Для зарегистрированных абитуриентов 12 октября 2025 года будут проведены тестовые испытания. На основе результатов испытаний начнётся новый этап приёма в учебные заведения.
Эти решения имеют важное значение для развития системы образования и создания комфортных условий для молодёжи. Сотрудничество между государственными и частными высшими учебными заведениями укрепится, а интерес молодёжи к высшему образованию возрастёт (источник: zamin.uz).