AQSh va O‘zbekiston hamkorlikni mustahkamlashni muhokama qildi
22-sentyabr kuni BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasi doirasida AQSh prezidenti Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Serjio Gor O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvdan so‘ng Serjio Gor Nyu-Yorkda bo‘lib turgan o‘zbekistonlik jurnalistlarga o‘z fikrlarini bildirdi. Jurnalistlarning savollariga javoban u AQSh prezidenti Donald Trampning O‘zbekistonga bo‘lgan hurmatini va Mirziyoyev bilan o‘tgan uchrashuvdagi ijobiy munosabatlarini ta’kidladi.
Serjio Gorning aytishicha, Tramp Mirziyoyevga samimiy salomlarini yo‘llagan va uning prezidentligiga juda katta ishonch bildirgan. U AQSh va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikning mustahkamlanishi, xususan, yirik Amerika kompaniyalarining O‘zbekiston bilan imzolagan kelishuvlari ikki davlatning o‘zaro hamkorlikka tayyorligini ko‘rsatishini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida biznes, xavfsizlik va boshqa muhim masalalar muhokama qilindi. Serjio Gorning so‘zlariga ko‘ra, prezidentlar o‘rtasidagi muloqot ikki tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
AQSh prezidenti Mirziyoyev bilan kengaytirilgan strategik sheriklikni rivojlantirishni kutmoqda. Ushbu fikrlar manbai sifatida one.uz sayti keltirilishi mumkin.

США и Узбекистан обсудили укрепление сотрудничества
22 сентября в рамках 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи ООН специальный представитель президента США по Южной и Центральной Азии Серхио Го встретился с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. Об этом сообщил Zamin.uz.
После встречи Серхио Го поделился своими мыслями с узбекскими журналистами, находящимися в Нью-Йорке. В ответ на вопросы журналистов он подчеркнул уважение президента США Дональда Трампа к Узбекистану и позитивное отношение к встрече с Мирзиёевым.
По словам Серхио Го, Трамп передал искренние приветствия Мирзиёеву и выразил большое доверие его президентству. Он отметил, что укрепление сотрудничества между США и Узбекистаном, в частности соглашения, подписанные крупными американскими компаниями с Узбекистаном, демонстрируют готовность двух стран к взаимному сотрудничеству.
Во время встречи обсуждались вопросы бизнеса, безопасности и другие важные темы. По словам Серхио Го, диалог между президентами способствует дальнейшему укреплению двусторонних отношений.
Президент США ожидает развития расширенного стратегического партнерства с Мирзиёевым. В качестве источника этих сведений можно указать сайт one.uz.