Shovqin nazorati uchun yangi qonun loyihasi ko‘rib chiqildi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida “Aholini shovqinning zararli ta’siridan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi qonun loyihasi aholi osoyishtaligini ta’minlash, shuningdek, shovqin va unga o‘xshash zararli ta’sirlardan himoya qilishga qaratilgan muhim o‘zgarishlarni o‘z ichiga oladi. Loyihaga muvofiq, aholi osoyishtaligini buzish mumkin bo‘lmagan vaqt 7 soatdan 8 soatgacha uzaytiriladi va u 23:00 dan 07:00 gacha belgilangan.
Bayram kunlari esa bu vaqt 22:00 dan 09:00 gacha uzaytirilishi taklif etilmoqda. Bu o‘zgarishlar fuqarolarning normal dam olish huquqini himoya qilish va shovqinning zararli ta’sirini kamaytirishga qaratilgan.
Shovqinga yo‘l qo‘yish belgilangan me’yordan oshib ketgan taqdirda, shovqinning zararli ta’siri uchun ma’muriy javobgarlik choralari kuchaytiriladi. To‘g‘ri javobgarlik choralari qo‘llanilishi shovqinni boshqarish va kamaytirish uchun qat’iy choralar ko‘rishga imkon beradi.
Shuningdek, shovqinga sabab bo‘ladigan obyektlarning faoliyati to‘xtatilib, zarar uchun kompensatsiya talab qilish imkoniyati ham mustahkamlanadi. Qonun loyihasida ko‘p kvartirali uylarda shovqin me’yorlarini oshib ketishining oldini olish maqsadida qurilish va ta’mirlash ishlari faqat ish kunlari, soat 09:00 dan 18:00 gacha amalga oshirilishi belgilandi.
Bu tartib aholining osoyishtaligini saqlashga va shovqinli ishlardan zarar ko‘rmaslikka xizmat qiladi. Hozirgi kunda shovqin darajasi me’yordan oshib ketgan transport vositalarini boshqarish uchun javobgarlik ham kuchaytirilishi lozim.
Bu transport vositalarini boshqarishda muhim standartlardan biri sifatida qabul qilinmoqda. Yangi qonun loyihasi shovqin darajasining ortishining oldini olish, mehnat muhitini yaxshilash va aniqlashtirish uchun yangi choralarni ko‘rishni nazarda tutadi.