Shovqin nazorati uchun yangi qonun loyihasi ko‘rib chiqildi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida “Aholini shovqinning zararli ta’siridan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi qonun loyihasi aholi osoyishtaligini ta’minlash, shuningdek, shovqin va unga o‘xshash zararli ta’sirlardan himoya qilishga qaratilgan muhim o‘zgarishlarni o‘z ichiga oladi. Loyihaga muvofiq, aholi osoyishtaligini buzish mumkin bo‘lmagan vaqt 7 soatdan 8 soatgacha uzaytiriladi va u 23:00 dan 07:00 gacha belgilangan.
Bayram kunlari esa bu vaqt 22:00 dan 09:00 gacha uzaytirilishi taklif etilmoqda. Bu o‘zgarishlar fuqarolarning normal dam olish huquqini himoya qilish va shovqinning zararli ta’sirini kamaytirishga qaratilgan.
Shovqinga yo‘l qo‘yish belgilangan me’yordan oshib ketgan taqdirda, shovqinning zararli ta’siri uchun ma’muriy javobgarlik choralari kuchaytiriladi. To‘g‘ri javobgarlik choralari qo‘llanilishi shovqinni boshqarish va kamaytirish uchun qat’iy choralar ko‘rishga imkon beradi.
Shuningdek, shovqinga sabab bo‘ladigan obyektlarning faoliyati to‘xtatilib, zarar uchun kompensatsiya talab qilish imkoniyati ham mustahkamlanadi. Qonun loyihasida ko‘p kvartirali uylarda shovqin me’yorlarini oshib ketishining oldini olish maqsadida qurilish va ta’mirlash ishlari faqat ish kunlari, soat 09:00 dan 18:00 gacha amalga oshirilishi belgilandi.
Bu tartib aholining osoyishtaligini saqlashga va shovqinli ishlardan zarar ko‘rmaslikka xizmat qiladi. Hozirgi kunda shovqin darajasi me’yordan oshib ketgan transport vositalarini boshqarish uchun javobgarlik ham kuchaytirilishi lozim.
Bu transport vositalarini boshqarishda muhim standartlardan biri sifatida qabul qilinmoqda. Yangi qonun loyihasi shovqin darajasining ortishining oldini olish, mehnat muhitini yaxshilash va aniqlashtirish uchun yangi choralarni ko‘rishni nazarda tutadi.
Yangilangan me’yorlar va qonunlar aholiga qulay, xavfsiz va osoyishta muhit yaratishga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz

Рассмотрен новый законопроект по контролю шума
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса был рассмотрен во втором чтении законопроект «О защите населения от вредного воздействия шума». Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный новый законопроект включает важные изменения, направленные на обеспечение спокойствия населения, а также защиту от шума и подобных вредных воздействий. Согласно проекту, время, в течение которого нельзя нарушать спокойствие населения, будет увеличено с 7 до 8 часов и установлено с 23:00 до 07:00.
В праздничные дни это время предлагается продлить с 22:00 до 09:00. Эти изменения направлены на защиту права граждан на нормальный отдых и снижение вредного воздействия шума.
В случае превышения установленной нормы шума, меры административной ответственности за вредное воздействие шума будут усилены. Применение правильных мер ответственности позволит принимать строгие меры для контроля и снижения шума.
Кроме того, будет усилена возможность приостанавливать деятельность объектов, вызывающих шум, и требовать компенсацию за причинённый ущерб. В законопроекте также установлено, что строительные и ремонтные работы в многоквартирных домах должны проводиться только в рабочие дни с 09:00 до 18:00, чтобы предотвратить превышение норм шума.
Этот порядок служит сохранению спокойствия населения и защите от вреда, причиняемого шумными работами. В настоящее время необходимо также усилить ответственность за управление транспортными средствами с уровнем шума, превышающим норму.
Это считается одним из важных стандартов при управлении транспортными средствами. Новый законопроект предусматривает принятие новых мер для предотвращения повышения уровня шума, улучшения условий труда и уточнения правил.
Обновлённые нормы и законы будут способствовать созданию удобной, безопасной и спокойной среды для населения. Источник: zamin.uz