O‘zbekistonda gaz quyish tizimi nazoratga olindi
O‘zbekistonda gazdan foydalanishni nazorat qilish va shaffoflikni ta’minlash maqsadida yangi UGaz axborot tizimi joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tizim “Yagona integrator – Uzinfocom” tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchalari faoliyatini real vaqt rejimida kuzatish imkonini beradi. UGaz tizimi 2024 yil 6 iyulda Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilingan “Tabiiy gaz resurslaridan oqilona foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaror asosida ishga tushirildi.
Endilikda gaz quyish shoxobchasi litsenziya olish uchun ushbu tizimdan foydalanishi majburiy hisoblanadi. Tizimning asosiy vazifalari orasida gaz quyish jarayonini real vaqt rejimida qayd etish, qo‘lda yuritiladigan hisob-kitoblarni kamaytirish, noqonuniy faoliyatlarni aniqlash, texnik xavfsizlikni ta’minlash va xizmat shaffofligini oshirish bor.
Avtomobil AGTKSHga kirishi bilan uning texnik ko‘rigi, balloni ro‘yxatdan o‘tgani yoki yo‘qligi hamda yonilg‘i turining mosligi avtomatik tarzda tekshiriladi. Muammo aniqlansa, operatorga darhol xabar beriladi.
Shuningdek, shoxobchadagi har bir kolonka va xodim faoliyati ham UGaz tizimi orqali nazorat qilinadi. Bu tizim Ichki ishlar vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi, Energonazorat, OneID va Toshshaxartransxizmat kabi idoralar bilan to‘liq integratsiyalashgan.
Shu tariqa, gaz sohasidagi nazorat kuchaytirilib, xizmat ko‘rsatish sifati va shaffofligi oshirilmoqda (manba: zamin.uz).

В Узбекистане система заправки газом взята под контроль
В Узбекистане введена новая информационная система UGaz для контроля использования газа и обеспечения прозрачности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная система разработана «Единым интегратором – Uzinfocom» и позволяет в режиме реального времени отслеживать работу компрессорных станций по заправке автомобилей газом. Система UGaz была запущена на основании решения Кабинета Министров от 6 июля 2024 года «О мерах рационального использования природных газовых ресурсов».
Теперь для получения лицензии на работу газозаправочной станции обязательно использование данной системы. Основные задачи системы включают регистрацию процесса заправки газа в режиме реального времени, сокращение ручного учета, выявление незаконной деятельности, обеспечение технической безопасности и повышение прозрачности услуг.
При въезде автомобиля на АГЗС автоматически проверяется технический осмотр, регистрация баллона и соответствие типа топлива. В случае выявления проблемы оператору сразу же поступает уведомление.
Кроме того, деятельность каждой колонки и сотрудника на станции контролируется через систему UGaz. Эта система полностью интегрирована с такими ведомствами, как Министерство внутренних дел, Государственный налоговый комитет, Энергонадзор, OneID и Toshshaxartransxizmat.
Таким образом, контроль в газовой сфере усиливается, повышается качество и прозрачность обслуживания (источник: zamin.uz).