Mirziyoyev AQSH kompaniyalari bilan hamkorlikni kengaytirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Nyu-York shahriga tashrifi davomida o‘z qarorgohida AQSHning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuvda “Traxys” kompaniyasi direktorlar kengashi raisi Alan Dokter, Kolorado geologiya maktabi vitse-prezidenti Jon Bredford, “FLSmidth” kompaniyasi katta vitse-prezidenti Piter Flanagan, “McKinsey” kompaniyasining katta hamkori va Markaziy Osiyo bo‘yicha ofisi rahbari Yermolay Soljenitsin hamda “Go Green Partners” kompaniyasi bosh direktori Mixail Sedoy ishtirok etdi. Uchrashuvda AQSHning ushbu yetakchi kompaniyalari bilan hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
“Traxys” kompaniyasi energetik o‘tish uchun zarur bo‘lgan xomashyo va minerallarni yetkazib berish sohasida jahon yetakchilaridan biri hisoblanadi. Kompaniya bilan birgalikda geologiya-qidiruv va konlarni o‘zlashtirish bo‘yicha 1 milliard dollarlik istiqbolli loyihalar portfeli shakllantirilgan.
Muhim minerallarni qazib olish, qayta ishlash va barqaror yetkazib berish zanjirlarini yaratish uchun ilg‘or texnologiyalar va bilimlarni joriy etish bo‘yicha kelishuv va yo‘l xaritasi qabul qilindi. Kolorado konchilik maktabi tog‘-kon sanoati uchun mutaxassislar tayyorlashda yetakchi muhandislik universiteti hisoblanadi.
Ushbu ta’lim muassasasi bilan birgalikda O‘zbekiston geologiya fanlari universiteti qoshida Kompetensiyalar markazini tashkil etish masalasi ko‘rib chiqilmoqda. “FLSmidth” kompaniyasi tog‘-kon va boyitish sanoati uchun zamonaviy texnologiyalar va uskunalar ishlab chiqadi hamda mamlakatimiz mis sanoatini rivojlantirishda faol ishtirok etmoqda.
“McKinsey” kompaniyasi tog‘-kon sanoati korxonalarini boshqarish, konsalting va strategik rivojlantirish sohasida yetakchi hisoblanadi. U bilan birga xomashyo bazasini rivojlantirish, sanoat quvvatlarini kengaytirish va chuqur transformatsiya qilish strategiyasi ishlab chiqilgan.
“Go Green Partners” kompaniyasi esa “yashil” energetika uchun muhim minerallarni qazib olish va qayta ishlashga sarmoya kiritishga ixtisoslashgan bo‘lib, istiqbolli maydonlarda geologik qidiruv ishlarini olib borishni rejalashtirmoqda. Ushbu kompaniyalarning umumiy kapitallashuvi 20 milliard AQSH dollaridan oshadi.
Loyihalarni jadallashtirish va yangi takliflar tayyorlash maqsadida qo‘shma ishchi guruh tuzish hamda yo‘l xaritasini qabul qilish bo‘yicha kelishuvga erishildi (manba: zamin.uz).

Мирзиёев расширил сотрудничество с американскими компаниями
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев во время визита в Нью-Йорк провел встречу в своей резиденции с руководителями ведущих американских компаний. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этой встрече приняли участие председатель совета директоров компании «Traxys» Алан Доктер, вице-президент Школы геологии Колорадо Джон Бредфорд, старший вице-президент компании «FLSmidth» Питер Фланаган, старший партнер и руководитель офиса по Центральной Азии компании «McKinsey» Ермолай Солженицын, а также генеральный директор компании «Go Green Partners» Михаил Седой. На встрече обсуждались практические аспекты расширения сотрудничества с этими ведущими американскими компаниями.
Компания «Traxys» является одним из мировых лидеров в поставках сырья и минералов, необходимых для энергетического перехода. Совместно с компанией сформирован портфель перспективных проектов на сумму 1 миллиард долларов в области геологоразведки и освоения месторождений.
Было принято соглашение и дорожная карта по внедрению передовых технологий и знаний для добычи, переработки и создания устойчивых цепочек поставок важных минералов. Школа горного дела Колорадо является ведущим инженерным университетом по подготовке специалистов для горнодобывающей промышленности.
Вместе с этим учебным заведением рассматривается вопрос создания Центра компетенций при Университете геологических наук Узбекистана. Компания «FLSmidth» разрабатывает современные технологии и оборудование для горнодобывающей и обогатительной промышленности и активно участвует в развитии медной промышленности нашей страны.
Компания «McKinsey» является лидером в области управления горнодобывающими предприятиями, консалтинга и стратегического развития. Совместно с ней разработана стратегия развития сырьевой базы, расширения производственных мощностей и глубокой трансформации отрасли.
Компания «Go Green Partners» специализируется на инвестициях в добычу и переработку важных минералов для «зеленой» энергетики и планирует проводить геологоразведочные работы на перспективных площадках. Совокупная капитализация этих компаний превышает 20 миллиардов долларов США.
Для ускорения реализации проектов и подготовки новых предложений достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы и принятии дорожной карты (источник: zamin.uz).