Noyabrda ehtiyojmand oilalarga 1 million so‘m yordam beriladi
Joriy yil noyabr oyida ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash doirasida “Ijtimoiy himoya yagona reestri” va “Kambag‘al oilalar reestri”da ro‘yxatga olingan oilalarga, shuningdek, “Mahalla yettiligi” tomonidan shakllantirilgan qo‘shimcha ro‘yxatdagi ehtiyojmand oilalarga bir martalik 1 million so‘m miqdorida moddiy yordam berilishi rejalashtirilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirgi kunda mazkur reestrlarda 816 mingdan ortiq oila mavjud bo‘lib, “Mahalla yettiligi” tomonidan kambag‘allik xavfi yuqori bo‘lgan oilalarning 40 foizgacha qismini qo‘shimcha ro‘yxatga olish ishlari davom etmoqda. 2025 yil 19 sentyabr holatiga ko‘ra, 317 ming 698 oila qo‘shimcha ro‘yxatga kiritilgan.
Ushbu oilalar 25 sentyabrga qadar o‘z mahalla “yettiligi”ga murojaat qilib, yordam olish huquqini tasdiqlashlari kerak. Mazkur yordam dasturi davlatning ijtimoiy himoyani kuchaytirish va ehtiyojmand oilalarni moddiy qo‘llab-quvvatlash borasidagi muhim tashabbusidir.

В ноябре нуждающимся семьям будет оказана помощь в размере 1 миллиона сум
В ноябре текущего года в рамках социальной поддержки планируется оказать единовременную материальную помощь в размере 1 миллиона сум семьям, зарегистрированным в «Едином реестре социальной защиты» и «Реестре малообеспеченных семей», а также нуждающимся семьям из дополнительного списка, сформированного «Махалла йеттлиги». Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время в указанных реестрах числится более 816 тысяч семей, при этом продолжается работа по дополнительной регистрации до 40 процентов семей с высоким риском бедности, осуществляемая «Махалла йеттлиги». По состоянию на 19 сентября 2025 года в дополнительный список внесено 317 698 семей.
Эти семьи должны обратиться в свою махаллинскую «йеттлиги» до 25 сентября для подтверждения права на получение помощи. Данная программа помощи является важной инициативой государства по усилению социальной защиты и материальной поддержке нуждающихся семей.